Komunikat prasowy

23.06.2016

Projekt EFRA finansowany przez Bank Pekao najlepszą transakcją Project Finance w sektorze naftowym i gazowym

Finansowanie projektu EFRA realizowanego przez klienta Banku Grupę Lotos otrzymało prestiżową nagrodę „Project Finance Award 2015” przyznawaną przez renomowane czasopismo EMEA Finance. Projekt EFRA finansowany jest przez konsorcjum, w którym Bank Pekao  ma największe zaangażowanie i dodatkowo pełni funkcje Agenta i  jedynego Koordynatora transakcji.

Konsorcjum koordynowane przez Bank Pekao, udzieliło spółce LOTOS Asfalt kredytu inwestycyjnego w wysokości 432 mln USD, czyli na sfinansowanie 70% wartości inwestycji oraz kredytu obrotowego w kwocie do 300 mln PLN. W finansowaniu dłużnym największy udział ma Bank Pekao. Pozostała część nakładów na inwestycję sfinansowana będzie środkami własnymi koncernu. Warto podkreślić, że struktura finansowania, opracowana na potrzeby tego projektu, stanowi nie tylko nowość na skalę krajową, ale także jest unikalna na rynku europejskim.

 - Cieszę się ogromnie, że wraz z innymi instytucjami polskiego rynku finansowego możemy finansować ten unikatowy, zarówno pod kątem struktury jak i skali projekt. Tym bardziej, że Bankowi Pekao powierzono rolę koordynatora, organizatora i agenta tego strategicznego przedsięwzięcia. Misją Pekao jest wspieranie kluczowych inwestycji w strategicznych branżach polskiej gospodarki, dlatego nie mogło zabraknąć banku Pekao przy współfinansowaniu tego unikatowego projektu - Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao odpowiedzialny za bankowość korporacyjną. 

Realizowana inwestycja, znana pod nazwą EFRA, pozwoli na efektywną rafinację, czyli głębszy niż obecne stopień przerobu ropy naftowej, znaczny wzrost produkcji wysokomarżowego oleju napędowego oraz paliwa lotniczego, a w konsekwencji wyższą marżę na przerobie każdej baryłki.

 


Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 1 kwartału 2016 r. na poziomie 18,4%).

Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2016 r. Bank obronił tytuł najbardziej innowacyjnego banku, ponownie zdobywając Złotego Bankiera w kategorii Innowacja. Eksperci uznali kartę wielowalutową Pekao za najbardziej innowacyjny produkt na rynku. W poprzedniej edycji rankingu Pekao triumfował za wdrożenie, jako jeden z pierwszych banków na świecie, mobilnych płatności HCE. W 2015 r. rozwiązania mobilne Banku otrzymały pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl. Bank Pekao otrzymał również tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” magazynu EMEA Finance.

Lubelska KULkarta - wielofunkcyjna legitymacja studencka z funkcją płatniczą – efekt współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Banku Pekao otzrymałą nagrodę Contactless & Mobile Awards 2016, przyznawaną na londyńskiej prestiżowej konferencji „Contacless Inteligence”.

Na polu bankowości korporacyjnej w 2015 roku, Bank Pekao zdobył tytuł Innowatora Roku 2015 w obszarze bankowości transakcyjnej w międzynarodowym rankingu magazynu Global Finance. Niezależni eksperci docenili pionierską inicjatywę na rynku bankowości korporacyjnej w Polsce, jaką jest platforma EDI Finansowanie. Kolejny raz Bank Pekao uzyskał tytuł Najlepszego Dostawcy Usług Finansowania Handlu 2015 w badaniu przeprowadzonym przez prestiżowy magazyn Euromoney. Bankowość korporacyjna Pekao została uhonorowana także tytułem "Financing Provider of the Year, Poland" w konkursie organizowanym przez miesięcznik Eurobuild. W 2015 roku Bank Pekao został uznany po raz czwarty za Najlepszy Bank Powierniczy w Polsce oraz zdobył tytuł Banku Roku w konkursie Diamenty Private Equity.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy, influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc