Komunikat prasowy

17.02.2017

Mateusz Kula – kolejny artysta prezentujący swoje prace w ramach Pekao Project Room 2017

Rozpoczęła się wystawa Mateusza Kuli Wykopaliska w ramach Pekao Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To drugi artysta biorący udział w nowej, konkursowej odsłonie projektu. W tym roku, po raz pierwszy, młodzi artyści mają szansę zdobyć jedną z nagród: nagrodę główną o wartości 20 000 zł oraz nagrodę o wartości 10 000 zł. Wystawa potrwa do 19 marca. Wstęp na wszystkie wystawy w ramach projektu jest bezpłatny.

Formy przygotowane przez Mateusza Kulę przypominają rachityczne scenografie rodem z psychodelicznego westernu albo wystawnego kinderbalu. Gigantyczny rożek, krewetka-olbrzym, koślawy totem wydają się znajome. Przywodzą na myśl widziane dawno temu eksponaty z muzeum historii naturalnej. Jak w teście plam atramentowych Rorschacha, przypominają niechciane kształty, które w przeszłości do znudzenia dręczyły wyobraźnię.

Tło dla tych obiektów stanowią ściany pokryte gęsto skrawkami gigantycznej wycinanki, niemożliwej do odtworzenia. Zbieraninę skamieniałości rozkruszonych na drobne fragmenty. Te ułożone w równych rzędach formy są punktem wyjścia do dalszego działania, bazą prototypów domagających się materializacji.

Mateusza Kulę, odkąd pamięta, interesowały różne klasyfikacje, systematyki, gesty wprowadzania obrazów w ruch. Organiczny aspekt jego prac, które zdają się rozrastać na własnych zasadach, czyni go inicjatorem procesu twórczego porównywanego z pasją odkrywcy. Kula uważa się za skromnego pośrednika między zgromadzonymi wydarzeniami wizualnymi a odbiorcą. Swoją rolę widzi przede wszystkim w byciu entuzjastą, który buduje kolekcję bez jasno zdefiniowanego celu. Być może dlatego jego najnowszy zbiór przypomina uaktualnioną wersję Atlasu Mnemosyne Aby’ego Warburga, ikonograficznej kolekcji prześwietlającej mechanizmy kolektywnej pamięci. Idąc tym tropem, Kula przemierza tu jednak daleko bardziej zwyczajne terytoria.

Mateusz Kula urodził się w 1983 roku. Jest autorem instalacji, tekstów, obiektów, fotografii, wideo. Studiował filozofię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Art & Science na University of Applied Arts w Wiedniu. Obecnie odbywa studia doktoranckie na Wydziale Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Członek Fundacji ’36,6. Brał udział w wystawach SFX:PUBLICZNOŚĆ w Westfälischer Kunstverein w Münster (2005), Imhibition w Muzeum Narodowym w Krakowie (2006), Nie ma sorry w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2009), Body in the Library w BWA Wrocław (2010), Jerzy Ludwiński. Wypełniając puste pola (2011) w CSW Znaki Czasu w Toruniu, Rękawiczki Jeffa Koonsa w CSW Kronika w Bytomiu (2012), projekcie Spoczywanie (2015), Z mojego okna widać wszystkie kopce w Bunkrze Sztuki (2016). Najważniejsze wystawy indywidualne: End Of Time w Kunsthaus w Dreźnie (2015) i Zestawy w galerii Widna w Krakowie (2016). Jego prace znajdują się w kolekcjach galerii Bunkier Sztuki, Galerii Miroslava Kubika w Litomyslu i galerii Kronika w Bytomiu. Mieszka i pracuje w Krakowie.  

Bank Pekao Project Room to projekt wspierający młodą sztukę, który powstał we współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Banku Pekao SA. Od kwietnia 2012 roku CSW prezentuje najciekawsze projekty przygotowane przez polskich twórcówDo tej pory odbyło się ok. 50 wystaw, m.in. takich artystów jak: Dorota Buczkowska, Kama Sokolnicka, Aleksandra Waliszewska, Piotr Grabowski, Przemek Matecki, Tymek Borowski, Michał Frydrych, Katarzyna Przezwańska, Jakub Woynarowski, Łukasz Surowiec czy Małgorzata Szymankiewicz. Po pięciu latach cykl wystaw zmienia formułę na konkursową: spośród wszystkich tegorocznych prezentacji w Project Room międzynarodowe jury wybierze laureatów Nagrody Głównej (o wartości 20 000 zł) oraz II Nagrody (o wartości 10 000 zł). Przyznana zostanie również Nagroda Publiczności. Wyniki konkursu opublikowane zostaną na stronie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na początku 2018 roku.

Pekao Project Room

Mateusz Kula Wykopaliska

Wystawa czynna od 16 lutego do 19 marca 2017 r.

Kuratorka Marta Lisok

Koordynacja Bank Pekao Project Room 2017 Kamil Kuskowski


Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 2016 r. na poziomie 17,6%).

Pozycję nr 1 Banku Pekao SA w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Zarówno w 2016, jak i w 2015 r. Bank zdobył Złotego Bankiera w kategorii Innowacja za wdrożenie mobilnych płatności PeoPay HCE oraz karty wielowalutowej. Według magazynu EMEA Finance, Bank otrzymał tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS”. Lubelska KULkarta - legitymacja studencka z funkcją płatniczą – efekt współpracy Banku z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim otrzymała przyznawaną w Londynie nagrodę Contactless & Mobile Awards 2016.

Na polu bankowości korporacyjnej w 2016 roku, Bank Pekao obronił tytuł Innowatora Roku w obszarze bankowości transakcyjnej w międzynarodowym rankingu magazynu Global Finance. Niezależni eksperci docenili Umowę Generalną, czyli najszerszy na rynku katalog produktów i usług bankowych, zintegrowany w jeden pakiet. Umowa Generalna została nagrodzona również Złotym Godłem Quality International 2016.

Bankowość Prywatna Banku Pekao SA uznana ostała za najlepszą w Polsce przez międzynarodowe miesięczniki finansowe: The Banker i Professional Wealth Management oraz Global Finance.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy, influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc