Bank Pekao S.A. wzmacnia ofertę sprofilowaną dla obywateli Ukrainy pracujących lub studiujących w Polsce. Już od początku lipca dostępne będą darmowe przelewy na Ukrainę, bardzo atrakcyjne kursy wymiany walut oraz bankowość mobilna PeoPay po ukraińsku. Obywatele Ukrainy
w większości imigrują ze względów zarobkowych lub edukacyjnych, jednak tylko niewielka część z nich, ok. 10% korzysta z usług bankowych w Polsce. Z badań wynika, że aż 62% zawozi pieniądze osobiście, a 14% przekazuje przez zaufane osoby. Tylko niewiele ponad 4% osób przekazuje środki przelewem.
Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, co roku w Polsce będzie osiedlać się od 200 tys. do 300 tys. obywateli Ukrainy. Szacuje się, że w 2018r. może pracować w Polsce już około trzech milionów obywateli Ukrainy, co czyni ich ważnym elementem polskiej gospodarki oraz rynku pracy. W znacznej mierze obywatele Ukrainy emigrują do Polski w celach zarobkowych (ponad 70%),
ale rośnie też liczba studentów – obecnie jest to ok. 15% przyjeżdzających.
- Imigracja z Ukrainy będzie rosła ze względu na: trudny rynek pracy na Ukrainie i wyższe płace w Polsce, przekierowanie ukraińskiej emigracji zarobkowej z Rosji do Polski, a także bliskość kulturową obu krajów, która ułatwia obywatelom Ukrainy adaptację w Polsce – zauważył Marek Tomczuk, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
Obywatele Ukrainy, są nie tylko wytwórcami, ale również odbiorcami produktów i usług, w tym również sektora bankowego. Stanowią oni najliczniejszą grupę wśród obcokrajowców korzystających z usług bankowych w Polsce (64%, 311 tys. z 488 tys.) oraz największa grupę studentów zagranicznych (52%, 37,8 tys. z 72 tys.).
Bank Pekao S.A. jest już liderem w obsłudze obcokrajowców z 28% udziałem (135 tys.) w tym rynku. Blisko co czwarty (22,5%) obywatel Ukrainy korzystający z usług bankowych w Polsce jest klientem Banku Pekao S.A. (70 tys.). Wśród studentów odsetek ten jest jeszcze wyższy: co trzeci (30%) student z Ukrainy posiada konto w Pekao (11,4 tys.).
- Zgodnie z naszą strategią jesteśmy polskim bankiem międzynarodowym. Dowodem tego jest największy udział w obsłudze klientów obcokrajowców. Oferta skierowana do obywateli Ukrainy to wynik analizy ogólnych trendów społecznych, jaki i potrzeb konsumenckich tej konkretnej grupy - powiedział Prezes Zarządu Banku Pekao S.A., Michał Krupiński.
Ze względu na skalę, jak i stałość imigracji z Ukrainy, istnieje jeszcze duży potencjał do rozwoju usług bankowych w tym sektorze. Średnie miesięczne zarobki obywatela Ukrainy w Polsce kształtują się na poziomie 2100 zł netto. Zdecydowana większość przekazuje pieniądze na Ukrainę (66,4%): w 2017 łączna wartość transferów wyniosła 11,7 mld zł, co stanowi ponad 90% wszystkich przekazów za granicę. Najczęściej zawożą pieniądze osobiście (62%) lub przekazują środki przez zaufane osoby,
a tylko 15,3% korzysta ze specjalistycznych firm, a 4,4% przelewa środki z rachunków bankowych. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba pracowników ukraińskich zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (+57% RdR).
- Obecnie tylko 10% obywateli Ukrainy korzysta z usług bankowych w Polsce. Jednym z głównych powodów tak niskiego ubankowienia jest bariera językowa. W związku z tym w Banku Pekao S.A. już udostępniamy obsługę na infolinii w języku ukraińskim. Także cała dokumentacja dla klientów jest prowadzona w tym języku, a od teraz wdrażamy też bankowość mobilną PeoPay w wersji ukraińskiej.– zaznaczył Remigiusz Hołdys, Dyrektor Zarządzający w Pionie Bankowości Detalicznej.
Ankietowani przez Bank Pekao S.A. obywatele Ukrainy wysoko ocenili przydatność różnych elementów dedykowanych rozwiązań w ramach oferty bankowej Pekao. 97% ankietowanych bardzo pozytywnie ocenia bezpłatne wypłaty w bankomatach za granicą, 93% - bezpłatne przekazy pieniężne na Ukrainę, 90% - możliwość wymiany walut na preferencyjnych warunkach, zarówno w placówkach Banku, jak i w bankowości elektronicznej, 84% - uważa za ważny element oferty aplikacje mobilne
w języku ukraińskim.
Kompleksowa oferta Banku Pekao S.A. dla klientów z Ukrainy obejmuje:
- infolinię oraz dedykowany program powitalny w języku ukraińskim;
- wzory umowy rachunku i regulaminów, instrukcję korzystania z bankowości elektronicznej Pekao24, materiały reklamowe , w języku ukraińskim;
- Bezpłatne konto, kartę i bankomaty za granicą, w tym na Ukrainie;
- realizacja przekazów Western Union w oddziałach Banku Pekao S.A. oraz w serwisie internetowym Pekao24;
- atrakcyjne kursy wymiany walut w oddziałach Banku, serwisie Pekao24 oraz aplikacji PeoPay.
Ponadto w ramach promocyjnej oferty, klienci będą mogli korzystać z bezpłatnych przelewów na Ukrainę w USD lub EUR.
Bank Pekao S.A. został założony 17 marca 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.
Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości.
Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.
Bank Pekao S.A jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej.