Komunikat prasowy

18.06.2018

Bank Pekao S.A. rozszerza wsparcie dla eksporterów

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, Bank Pekao S.A. podpisał umowę z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych - KUKE, dotyczącą akredytyw eksportowych. Zawarcie umowy wzmacnia rolę Banku jako eksperta w dziedzinie rozwiązań transgranicznych dla klientów prowadzących działalność międzynarodową. Bank Pekao S.A. jest liderem rynkowym pod względem kwoty awizowanych akredytyw eksportowych, z 18% udziałem w tym rynku w 2017 r. 

Podpisana w poniedziałek, 18 czerwca br. umowa z KUKE jest kolejnym krokiem Banku Pekao S.A. w zakresie wspierania polskiego eksportu. Dzięki rozpoczętej współpracy krajowi przedsiębiorcy będą mieli ułatwioną działalność zagraniczną i zwiększone bezpieczeństwo zawieranych transakcji, zwłaszcza na rynkach
o podwyższonym ryzyku.

Umowa dotyczy przeprowadzania transakcji krótkoterminowych z zabezpieczaniem KUKE w ramach finansowania handlu, w przypadku których płatności od kontrahentów zagranicznych realizowane są przy wykorzystaniu akredytyw. Akredytywa eksportowa jest zobowiązaniem banku importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty przewidziane w treści akredytywy. Jeżeli dokumenty są poprawne, to wypłata pieniędzy klientowi jest gwarantowana nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny, odmówi zapłaty lub którego bank działa w kraju o podwyższonym ryzyku.

- Włączenie się Banku Pekao S.A. do istniejącego krajowego systemu wsparcia polskiego eksportu stwarza nam warunki bycia liderem we wzmacnianiu polskich firm w ekspansji międzynarodowej.  Rozumiemy, że dla dużych firm, dla których polski rynek stał się już zbyt mały, eksport jest naturalnym kierunkiem rozwoju. Jednak w ramach uwarunkowań rynku eksportowego pojawiają się kwestie finansowania eksportu i mitygowania ryzyka płatności. W tym obszarze wzmacniamy swoją aktywność i zapewniamy wsparcie polskim przedsiębiorcom w rozwoju ich działalności międzynarodowej – powiedział Michał Krupiński, prezes zarządu Banku Pekao S.A.

Finalizacja umowy pomiędzy Bankiem Pekao S.A. i KUKE rozszerzy możliwości potwierdzania akredytyw przez Bank Pekao swoim klientom. Wspólne transakcje dają możliwość wsparcia dla polskich firm w zdecydowanie szerszym zakresie geograficznym oraz dają dostęp do limitów nadanych w chwili obecnej przez KUKE dla 86 banków z 28 krajów o łącznej wartości prawie 6 mld złotych.

Obok funkcjonujących obecnie w Banku akredytyw eksportowych na rynki komercyjne, akredytywy eksportowe na rynki niekomercyjne poszerzą paletę dostępnych rozwiązań w zakresie finansowania handlu. Bank Pekao w 2017 roku utrzymał ponad 18% udziału rynkowy pod względem kwoty awizowanych akredytyw eksportowych. Awizował akredytywy otrzymane z ponad 50 krajów na całym świecie. Główne kierunki eksportu klientów Pekao to: Pakistan, Indie, Chiny, Bangladesz i Tajlandia.

 

Bank Pekao S.A. został założony 17 marca 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20,  należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Bank Pekao S.A jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc