Komunikat prasowy

17.08.2018

Prezes Banku Pekao Krupiński w CNBC: Sektor bankowy w Polsce rośnie dynamicznie. Bank Pekao chce rozwijać ofertę dla Polonii

Podczas wywiadu w londyńskiej redakcji CNBC News Prezes Banku Pekao Michał Krupiński odniósł się do kryzysu walutowego i politycznego w Turcji i jego wpływu na sytuację banków z Europy Środkowej i Wschodniej oraz zwrócił uwagę na dynamiczny wzrost sektora bankowego w Polsce. Prezes Pekao zapowiedział również pracę nad ofertą dla Polaków mieszkających poza granicami w kraju.

Zarysował także ogólną perspektywę w jakiej znalazła się turecka gospodarka – Musimy się zmierzyć z trzema poważnymi zagrożeniami: bardzo trudną sytuacją fiskalną, która pogorszyła się w ostatnich latach, zadłużenie w walucie zagranicznej refinansowane przez banki, a także przez szeroko pojęty sektor finansowy oraz konflikt dyplomatyczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Turcją­ – powiedział Krupiński.  

Podkreślił on również znaczenie udziału polskiego kapitału w Banku Pekao w kontekście innych banków  –  To podejście oportunistyczne, bo tam gdzie jest centrum decyzyjne jednostki powstaje wartość dodana. Rynek się konsoliduje. Jest wiele europejskich banków takich jak Nordea, czy belgijski KBC, które dochodzą do wniosku, że należy tworzyć silne struktury w oparciu o kapitał narodowy.   Zgodnie z naszą strategią odnotowujemy wzrost dwucyfrowy, zarówno w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, jak i kredytów gotówkowych. Ponadto ostatni kwartał był dla Banku Pekao rekordowy, jeśli chodzi o udzielanie kredytów hipotecznych –.

Prezes Pekao zdradził również plany na rozwój oferty dla Polonii  –  Analizujemy możliwości tzw. cyfrowych banków w Europie, jednak będziemy bardzo dokładnie rozważać potencjalnych kandydatów do współpracy. Poza granicami kraju żyje, według różnych źródeł, około 10 milionów Polaków, z czego aż 3 miliony w Wielkiej Brytanii  –  zaważył Krupiński. –  Potrzebują oni atrakcyjnej oferty bankowej umożliwiającej łatwe skomunikowanie się z rodziną w Polsce, dlatego prowadzimy intensywne badania i szukamy innowacyjnych rozwiązań na rynku europejskim  – dodał.

W rozmowie  z CNBC została poruszona kwestia decyzji władz Turcji o niepodwyższaniu stóp procentowych wobec kryzysu walutowego oraz o nieangażowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego   – Zasadniczo Banki z rejonu Europy wschodniej nie są szczególnie uzależnione od sytuacji wewnętrznej w Turcji. Oczywiście wpływa to na kurs tureckiej liry. W kontekście polskiej gospodarki nie zauważamy znacznej różnicy. – powiedział Michał Krupiński. 

Cała rozmowa dostępna: https://www.cnbc.com/video/2018/08/17/bank-pekao-ceo-polish-economy-hasnt-seen-impact-from-turkey-crisis.html  

 

Bank Pekao S.A. został założony 17 marca 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20,  należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Bank Pekao S.A jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48Biuro Komunikacji
Lipowy Office Park, bud. B
Bank Pekao
ul.Żwirki i Wigury 31
02-091   Warszawa

CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc