Mikro- i małe firmy z województwa lubelskiego pozytywnie oceniają perspektywy polskiej gospodarki - wynika z badania sektora mikro- i małych firm. Badanie zostało przeprowadzone przez Pracownię Badań Społecznych DGA na zlecenie Banku Pekao SA. Wskaźnik koniunktury na najbliższy rok w województwie lubelskim jest o 2 punkty lepszy niż wskaźnik ogólnokrajowy. Województwo lubelskie zaraz po województwach: małopolskim, opolskim i pomorskim ma najwyższy wskaźnik koniunktury na najbliższe 12 miesięcy.
Mikro- i małe przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego spodziewają się w przyszłym roku poprawy koniunktury gospodarczej i co za tym idzie polepszenia sytuacji własnej firmy. Właściciele firm liczą na większe przychody w przyszłym roku, jak i poprawę wyniku finansowego. Badani przedsiębiorcy zadeklarowali również w perspektywie najbliższych dwunastu miesięcy zamiar niewielkiego zwiększenia zatrudnienia. Właściciele mikro- i małych firm z województwa lubelskiego wypowiadają się też optymistycznie na temat perspektyw całej branży, w której działają.
Badanie obejmowało również pytanie o plany inwestycyjne mikro- i małych przedsiębiorstw. 61 proc. mikro- i małych firm z województwa lubelskiego planuje w przyszłym roku wydać na inwestycje do 100 tys. PLN, podczas gdy w perspektywie 12 ostatnich miesięcy takie kwoty na inwestycje poniosła tylko połowa (50 proc.) badanych firm. -To pochodna pozytywnych oczekiwań polskich przedsiębiorstw dotyczących koniunktury gospodarczej w kraju. Plany zwiększania wydatków inwestycyjnych są oznaką odważnego podejścia przedstawicieli polskiego "small biznesu" do prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Dariusz Chrastina, Dyrektor Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao SA. Niepokojący natomiast jest spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem liczby mikro- i małych firm, które mają w ogóle plany inwestycyjne na najbliższe dwanaście miesięcy ( z 45 proc. do 35 proc.).
Wzrost wydatków inwestycyjnych wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na środki finansowe. Wśród źródeł finansowania dominuje kapitał własny. Wskazało na nie 88 proc. mikro- i małych firm poddanych badaniu z województwa lubelskiego, 24 proc. finansowania stanowiły w ubiegłym roku kredyty bankowe. W przyszłym roku prawie połowa (44 proc.) badanych mikro- i małych firm chce sfinansować wydatki inwestycyjne kredytem bankowym. Firmy chcą także jeszcze bardziej wykorzystać dotacje unijne (25 proc.).
Tylko co trzecia badana firma (28 proc.) chce w przyszłym roku wprowadzić na rynek nowe lub istotnie ulepszone wyroby lub usługi, lub też wprowadzić innowacje procesowe, (27 proc.). Podobnie jak w przypadku wydatków inwestycyjnych głównym źródłem finansowania innowacji są środki własne (93 proc.). Jako drugie źródło finansowania w przyszłym roku firmy wymieniają najpierw kredyty bankowe (31 proc.), a dopiero później dotacje unijne (17 proc.). Co ciekawe w ubiegłym roku dotacje unijne stanowiły tylko 1 proc. finansowania. Wydatki na innowacje w większości firm nie przekroczyły w ubiegłym roku 10 tys. PLN. W przyszłym roku prawie połowa badanych firm z województwa lubelskiego planuje wydać na innowacje do 100 tys. PLN.
Mikro- i małe firmy działające na terenie województwa lubelskiego gorzej oceniają politykę gospodarczą rządu (o 3 punkty) niż wynika to z badań ogólnopolskich, lepiej natomiast wypadła ocena polityki władz samorządowych i jakość usług doradczych świadczonych przez lokalną administrację.
Raport o sytuacji mikro- i małych przedsiębiorstw w roku 2010 zaprezentowano w Lublinie w trakcie seminarium „Innowacje bliżej nas 2010”. Podczas seminarium ogłoszono również wynik konkursu na najbardziej innowacyjne firmy, gminy i organizacje województwa lubelskiego. Wydarzenie to było częścią ogólnopolskiego konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju – 2010”, prowadzonego przez Fundację Innowacji i Rozwoju. Bank Pekao SA jest mecenasem tegorocznej edycji konkursu. Celem konkursu jest przede wszystkim pobudzenie procesów innowacyjnych w gospodarce oraz promowanie innowacyjnych przedsięwzięć i inicjatyw, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i regionalnej.
Poniżej podajemy wyniki edycji regionalnej konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju – 2010” – woj. lubelskie.
Przyznane tytuły:
Krystian PPH, Kategoria: innowacyjna firma, Podkategoria: firma mała
ROZTOCZE Zakład Usługowo-Produkcyjny Rak Roman, Kategoria: Innowacyjna firma, Podkategoria: Firma średnia
ROZTOCZE Zakład Usługowo-Produkcyjny Rak Roman, Kategoria: Dynamicznie rozwijająca się firma, Podkategoria: Firma średnia
Grupa ZENDAR Sp. z o.o., Kategoria: Innowacyjny produkt,
„Sauna Solna” Podkategoria: Firma mikro
ECHO-SON S.A., Kategoria: Innowacyjny produkt,
„Ultrasonograf ALBIT”, Podkategoria: Firma mała
Syntea S.A., Kategoria: Innowacyjny produkt,
„Platforma informatyczna one4all HE”, Podkategoria: Firma średnia
LARSON Akademia Językowa, Kategoria: Dynamicznie rozwijająca się firma, Podkategoria: Firma mikro
Zakład Produkcyjno-Handlowy "SIATEX" Artur Fert, Kategoria: Dynamicznie rozwijająca się firma, Podkategoria: Firma mała
Gmina Urszulin, Kategoria: Innowacyjna gmina, Podkategoria: Gmina wiejska
Gmina Bychawa, Kategoria: Innowacyjna gmina, Podkategoria: Gmina miejsko-wiejska
Miasto Krasnystaw, Kategoria: Innowacyjna gmina, Podkategoria: Gmina miejska
Gmina Terespol, Kategoria: Innowacyjny projekt unijny,
„Budowa szerokopasmowej sieci bezprzewodowej z dostępem do Internetu Gmina Terespol etap-1”, Podkategoria: Gmina wiejska
Gmina Miasto Puławy, Kategoria: Innowacyjny projekt unijny,
„Puławy w sieci – wdrażanie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w mieście Puławy”, Podkategoria: Gmina miejska
Dodatkowych informacji ze strony Banku Pekao SA udziela:
Wioletta Rodzach, Z-ca Rzecznika Prasowego Banku Pekao SA ds. Korporacyjnych, tel.: (022) 524 54 45, +48 603 272 730 wioletta.rodzach@pekao.com.pl,
Więcej informacji o konkursie „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju”,
Joanna Osińska: konkurs@kliir.org.pl , tel: 22 621 30 00, www.liderzyinnowacji.pl
Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (ponad 1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i 20 000 w całej Europie. Bank Pekao SA obsługuje ponad 5 milionów klientów. Bank trzykrotnie zdobył tytuł Najlepszego Banku w Polsce w roku 2005, 2008 oraz 2009 przyznawany przez magazyn „Euromoney”, tytuł Najlepszego Polskiego Banku w roku 2006, 2009 oraz 2010 magazynu „Global Finance”, a także trzykrotnie był uznawany za Najlepszy Bank w Polsce w roku 2009, 2008 i 2004 przez magazyn „The Banker” . Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która jest silnie zakorzeniona w 22 europejskich krajach, prowadzi ponad 9800 placówek oraz zatrudnia ponad 165 tys. osób, stanem na koniec 2009 roku.