Zgodnie z Raportem Banku Pekao o sytuacji mikro i małych firm przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego ocenili gorzej ubiegłe 12 miesięcy niż przedsiębiorcy w całym kraju. Z większym optymizmem patrzą jednak na kolejny rok. Liczba świętokrzyskich mikro i małych firm to ok. 47 tys., co stanowi 2,7% mikro i małych firm w Polsce.
Bank Pekao po raz trzeci przygotował Raport o sytuacji mikro i małych firm. W większości badanych obszarów przedsiębiorcy z woj. świętokrzyskiego ocenili ubiegły rok gorzej niż firmy z całej Polski. Największe różnice widać w przypadku ocen przychodów firmy oraz sytuacji branży. Jedynie zatrudnienie i wynik finansowy firmy wypadły lepiej na tle kraju. Właściciele ze woj. świętokrzyskiego optymistyczniej ocenili perspektywy, zwłaszcza w kontekście sytuacji firmy i gospodarki.
- Właściciele mikro i małych firm w ocenie 2012 r. pokazali dużą rozbieżność w postrzeganiu przychodów firmy i jej wyniku finansowego, z którego byli zadowolenia. Świadczyć to może o tym, że przedsiębiorcy z woj. świętokrzyskiego w ubiegłych miesiącach mocno cięli koszty i stąd lepsza ocena wyniku finansowego - mówi Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Z trzech edycji Raportu Pekao wynika, że stopniowo w województwie zwiększa się wykorzystywanie finansowania zewnętrznego zarówno w przypadku finansowania działalności bieżącej, jak i inwestycji. Jednak w 2012 r. nadal było ono na niższym niż ogólnopolskim poziomie - jedynie 16% firm ze Świętokrzyskiego wykorzystywało zewnętrzne środki. Największy odsetek takich firm zanotowano w podregionie kieleckim (19%). Przedsiębiorcy z tego podregionu deklarują też większą chęć do korzystania z niego w nadchodzących miesiącach (27%).
Mikro i małe firmy z woj. świętokrzyskiego deklarują spadek inwestycji z 44% w 2012 r. do 29 % w 2013 r. Jednak częściej niż przedsiębiorcy z innych regionów, właściciele ze Świętokrzyskiego skorzystają z kredytów inwestycyjnych.
Eksport mikro i małych firm z woj. świętokrzyskiego jest niższy niż w Polsce (8% firm eksportujących vs 12%). Oznacza to, że ok.3,7 tysięcy przedsiębiorstw prowadzi działalność eksportową, a to właśnie te firmy znacznie lepiej postrzegają swoją sytuację i perspektywy rozwojowe.
W Raporcie Pekao prezentowane są też najważniejsze według właścicieli przedsiębiorstw bariery rozwojowe. Specyficzne bariery w regionie świętokrzyskim wiążą się z zewnętrznymi uwarunkowaniami prowadzenia działalności, w tym z konkurencją, przepisami, zatorami płatniczymi i sądownictwem gospodarczym.
Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu Pekao jest e-gospodarka.
- Mówiąc o mikro i małych firmach w województwie świętokrzyskim, należy zwrócić uwagę na to, że szanse związane z użyciem przez nich technologii informacyjnych nie są jeszcze w pełni wykorzystane – ocenia Tomasz Kierzkowski z Banku Pekao.
Jedynie 47% firm z woj. świętokrzyskiego posiada swoją stronę internetową. Tylko 60% korzysta z oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmy, a połowa wykorzystuje internet przy kontakcie z administracją publiczną. 40% przedsiębiorców prowadzi działania reklamowe w internecie. Mikro i małe firmy dostrzegają za to korzyści bankowości elektronicznej – używa jej 85% przedsiębiorstw w województwie.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Raport w polskiej i angielskiej wersji językowej jest dostępny na stronie www.pekao.com.pl/mis/raport_SME.
Dalszych informacji udziela:
Justyna Rysiak, Biuro Prasowe, kom. 723 226 882, justyna.rysiak@pekao.com.pl
Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 2012 r. na poziomie 19%).
Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz czwarty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2013. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn „Euromoney”. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.