Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao w drugim kwartale wzrósł o 8,0% kw/kw i wyniósł 685 mln złotych, co pozwoliło na osiągnięcie zwrotu na kapitale ROE 11,1%, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu współczynnika wypłacalności Core Tier 1 18,1%. Bank kontynuował wysokie tempo wzrostu wolumenów, znacznie powyżej średniej w sektorze, zarówno kredytowych +9,8% r/r , jak i depozytowych +8,7% r/r. Zysk operacyjny wzrósł o o 6,1% kw/kw dzięki znacznemu wzrostowi wolumenów oraz ścisłej kontroli kosztów.
Skonsolidowany zysk netto wzrósł o 8,0% kw/kw do poziomu 685 mln złotych. Wzrost zysku został osiągnięty dzięki znaczącej poprawie wyniku operacyjnego o 6,1% kw/kw do poziomu 990 mln złotych oraz zmniejszeniu kosztów ryzyka do poziomu 58 punktów bazowych.
Wzrost zysku operacyjnego był możliwy dzięki kontynuacji dynamicznego wzrostu wolumenów, co umożliwiło zwiększenie dochodów o 3,7% kw/kw oraz dyscyplinie kosztowej.
Dochody Banku wzrosły o 3,7% kw/kw do poziomu 1 855 mln złotych, odnotowując poprawę we wszystkich kategoriach. Wynik odsetkowy zwiększył się o 1,2% kw/kw do poziomu 1 164 mln złotych, dzięki zwiększeniu wolumenów oraz stabilizacji marży odsetkowej na poziomie 3,3%. Bank zanotował wzrost przychodów prowizyjnych, o 2,6% kw/kw do poziomu 526 mln złotych dzięki zwiększonej sprzedaży kredytów. Koszty operacyjne wyniosły 865 mln złotych, w porównaniu z 857 mln złotych w poprzednim kwartale.
Koszty ryzyka uległy dalszej poprawie osiągając poziom 58 punktów bazowych, a wskaźnik kredytów nieregularnych obniżył się do poziomu 7,0%.
Bank Pekao odnotował znaczący wzrost wolumenów kredytowych o 9,8% r/r do poziomu 115,4 miliarda złotych. Portfel złotowych kredytów hipotecznych i pożyczek gotówkowych wzrósł o 16,5% r/r osiągając poziom 39,4 miliarda złotych, co pozwoliło osiągnąć dwucyfrowy wzrost wartości całego portfela kredytów detalicznych (+10,9%) do poziomu 46,6 miliarda złotych. Portfel kredytów korporacyjnych wzrósł o 9,1% r/r do 68,8 miliarda złotych.
Baza depozytowa, wyłączając OFE, wzrosła o 8,7% r/r, depozyty detaliczne wzrosły o 8,0% r/r do 54,2 miliarda złotych, natomiast depozyty korporacyjne wzrosły o 9,3% r/r do poziomu 61,2 miliarda złotych.
Bank Pekao umocnił swoją pozycję na rynku zwiększając udziały rynkowe w ujęciu rocznym i kwartalnym zarówno w produktach kredytowych jak i depozytowych.
Bank kontynuował intensywne działania mające na celu pozyskiwanie nowych klientów – umożliwiło to pozyskanie 194 tysięcy nowych klientów w pierwszym półroczu 2014, wzrost o 18% r/r.
Bank Pekao wzmocnił swoją dotychczasową współpracę z siecią sklepów Biedronka, instalując 13 tysięcy terminali obsługujących płatności kartowe w 2,4 tysiąca sklepach tej sieci, na terenie całego kraju.
“To kolejny dobry kwartał, w którym zanotowaliśmy szybszy niż rynek wzrost wolumenów w tempie 1 miliarda złotych miesięcznie.” – powiedział Luigi Lovaglio, Prezes Zarządu Banku Pekao. „Ponadto umowa na wprowadzenie płatności kartowych w sieci sklepów Biedronka jest prawdziwym przełomem w rozwoju systemu płatniczego w Polsce, możliwym dzięki naszym dotychczasowym inwestycjom, zapewniającym trwałość rozwoju naszego biznesu.”
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 2. kwartału 2014 r. na poziomie 18,1%).
Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 5000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 17 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2014 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Najlepsza Bankowość Mobilna Money.pl. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014. Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez Europa Property. Pekao zdobył również Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 17 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 145 tys. osób.