Komunikat prasowy

05.03.2015

Bank Pekao wspiera rozwój firm z sektora rolno-spożywczego na międzynarodowych rynkach

5 marca br. Bank Pekao zorganizował spotkanie, które jest wstępem do jednych z największych targów owocowo – warzywnych na świecie „Macfrut”. Tym samym, polscy przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego mieli możliwość nawiązania relacji biznesowych z partnerami handlowymi z Włoch. Wydarzenie wpisuje się w szeroko zakrojone działania Banku Pekao na rzecz wspierania rozwoju polskiego rolnictwa.

To pierwsze, zainicjowane przez Bank Pekao, spotkanie przedsiębiorców w ramach Targów Macfrut w Warszawie. Kilkudziesięciu przedstawicieli firm z Polski i z Włoch miało możliwość spotkania się i omówienia możliwych kierunków współpracy.

Warszawskie międzynarodowe spotkanie przedsiębiorców z sektora rolnego jest jednym z szeregu działań, jakie podejmujemy w celu ułatwienia naszym klientom nawiązywania kontaktów handlowych za granicą oraz kojarzenia potencjalnych partnerów biznesowych. Wiemy jakie znaczenie dla firmy ma obecność na arenie międzynarodowej, szczególnie dla przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego, które w obecnej sytuacji zmagają się z ograniczonym dostępem do części rynków eksportowych. Chcemy, aby coraz więcej klientów korzystało z szansy, jaką jest obecność na zagranicznych rynkach - mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku odpowiedzialny za Bankowość Korporacyjną Banku Pekao.

Wydarzenia podobne do warszawskiego, odbędą się w Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie i Stambule. 23-25 września 2015 r. przedstawiciele sektora rolno-spożywczego z całej Europy spotkają się w Rimini na jednych z największych światowych targów owocowo-warzywnych Macfrut. To targi skupiające przedsiębiorców związanych z przemysłem owocowo-warzywnym, począwszy od producentów, poprzez przetwórców, przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, skończywszy na firmach z branży logistycznej - dostawców maszyn, opakowań czy przewoźników.

 Pierwsze tego typu wydarzenie było poświęcone nawiązywaniu relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Włoch. Włochy są ważnym celem eksportowym dla Polski. Według danych GUS, ponad 4% naszego eksportu jest wysyłane do tego kraju. W pierwszym półroczu 2014 r. eksport do Włoch wzrósł o +7,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2013. W podobnym tempie rośnie eksport do Niemiec – największego partnera eksportowego Polski. Aż 16% eksportu do Włoch stanowią produkty sektora rolno-spożywczego. Ta gałąź eksportu do Włoch rozwija się w najszybszym, bo aż w 21% tempie. Do Włoch, Polska eksportuje przede wszystkim mięso wołowe i produkty pochodzenia mięsnego. Rośnie również import produktów z Włoch (+4,7% porównując I półrocze 2014 r. z analogicznym okresem 2013 r.). Prawie 7% importu z Włoch stanowią artykuły z sektora rolno-spożywczego, wśród których znajdują się głównie winogrona, wino, oliwa, sery, brzoskwinie czy nektarynki.

 


Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2014 r. na poziomie 17,3%).

Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2014 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Najlepsza Bankowość Mobilna Money.pl. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014. Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi.