Piąty już „Raport o Sytuacji Mikro i Małych Firm” Banku Pekao pokazał, że przedsiębiorcy z województwa śląskiego przodują we wprowadzaniu na rynek innowacji produktowych. Ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął w tym regionie najwyższy historycznie poziom. W najlepszej kondycji są przedsiębiorstwa z podregionu gliwickiego, a w najgorszej z sosnowieckiego.
W województwie śląskim widoczna jest poprawa nastrojów przedsiębiorców. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższy historycznie poziom – 96,7 pkt, czyli +2 pkt w stosunku do roku ubiegłego i jest nieznacznie wyższy niż średnio w całym kraju. W Polsce wskaźnik ten ma wartość 96,4 pkt, czyli o +3 pkt. więcej w ujęciu rocznym. Choć rok 2014 został oceniony poniżej średniej krajowej (na 93,4 pkt), właściciele mikro i małych firm są pozytywnie nastawieni wobec przyszłych 12 miesięcy. Mają nadzieję, że ocena kondycji ich przedsiębiorstw wzrośnie do 100,1 pkt. W Polsce wskaźnik ten ma osiągnąć średnio 99,1 pkt. Najbardziej optymistycznie nastawieni są respondenci z podregionu gliwickiego, a najbardziej sceptyczni z sosnowieckiego.
- W porównaniu z całą Polską, przedsiębiorcy ze Śląska są nieco bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji. Sześć spośród ośmiu aspektów, które mają wpływ na ogólny wskaźnik koniunktury, zostało przez nich ocenione powyżej średniej krajowej. Nieznacznie gorzej zostało ocenione zatrudnienie – 99,5 pkt w porównaniu z 99,8 pkt średnio dla kraju oraz oczekiwanie na zapłatę – 96,3 pkt dla Śląska wobec 97 pkt średnio dla Polski - mówi Dariusz Chrastina z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao.
Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu przegotowanego przez Bank Pekao były innowacje. Mikro i małe firmy ze Śląska wdrożyły zdecydowanie więcej innowacji niż średnio w całej Polsce. Śląscy przedsiębiorcy są liderami w innowacjach produktowych. W ostatnich 12 miesiącach, 31% przedsiębiorstw z województwa śląskiego wprowadziło na rynek innowację produktową, a 15% - procesową. Dla całej Polski odsetek ten wynosi odpowiednio: 26 i 13%. Najbardziej innowacyjny pod względem produktów jest podregion bielski (40%), a najmniej – tyski (25%). Najwięcej ulepszeń procesowych wprowadził natomiast podregion sosnowiecki (18%), a najmniej - bytomski (10%). 91% ulepszeń finansowanych jest ze środków własnych. Tylko 15% śląskich przedsiębiorców, czyli tyle samo, co średnio w całym kraju, ma zamiar skorzystać z funduszu unijnych na lata 2014-2020.
- Jeśli chodzi o skalę innowacji, to zarówno w innowacji produktowej, jak i procesowej, zdecydowanie przoduje podregion częstochowski. Wskaźnik skali innowacyjnych firm jest tu o wiele wyższy niż średnia krajowa i wynosi 59% w przypadku innowacji produktowych i 53% - procesowych. W Polsce natomiast jest to odpowiednio: 39 i 29%. Innowacje to właśnie ten aspekt prowadzenia działalności gospodarczej, który bardzo pozytywnie wyróżnia śląskie firmy - mówi Dariusz Chrastina z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao.
Liczba inwestycji na Śląsku w dalszym ciągu spada. W ostatnich 12 miesiącach, 38% przedsiębiorców z mikro i małych firm wydało pieniądze na ten cel, czyli -1,4 p.p. mniej niż w roku ubiegłym. Najwyższy udział inwestycji odnotowano w podregionie rybnickim (53%), najniższy zaś w sosnowieckim (32%). W perspektywach na rok 2015 wydatki inwestycyjne ponoszone przez firmy mają spaść o -10 p.p.
Rok 2014 był kolejnym udanym rokiem dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową. Średnio w kraju, właściciele mikro i małych firm bardzo wysoko (na 104 pkt.) oceniają wysokość przychodów z tej części swojej działalności. Na Śląsku, wskaźnik ten jest nawet wyższy i wynosi 107 pkt. W porównaniu z poprzednim raportem, nastąpił w tym regionie wzrost przychodów o +3 pkt. Choć odsetek eksporterów jest tu nadal poniżej średniej krajowej, ich liczba wzrosła od ubiegłego roku z 8 do 12%. W 2015 r. więcej firm planuje prowadzić działalność eksportową, taką deklarację złożyło 14% przedsiębiorców z terenu województwa.
Raport Banku Pekao bada także bariery stojące przed przedsiębiorstwami. Właściciele firm zostali poproszeni o skwantyfikowanie każdej z barier w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera). W województwie śląskim najbardziej dokuczliwe są: szara strefa (3,02 pkt), zatory płatnicze (2,63 pkt) oraz obciążenia biurokratyczne (3,37 pkt). Średnia wartość barier w tym regionie nieznacznie wzrosła z 2,73 do 2,8 pkt. Natomiast w całej Polsce, wartość barier w 2014 r. wyniosła średnio 2,75 pkt.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu były innowacje.
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2014 r. na poziomie 17,3%).
Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2014 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Najlepsza Bankowość Mobilna Money.pl. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014. Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.