Po raz pierwszy w 5-letniej historii Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm mazowieccy przedsiębiorcy tak dobrze ocenili swoją sytuację gospodarczą. Największymi optymistami są drobni przedsiębiorcy z podregionu ostrołęcko-siedleckiego oraz Warszawy. Najbardziej sceptyczni są ich koledzy z podregionu ciechanowsko-płockiego. Widać wyraźne ożywienie w inwestycjach.
W mazowieckim ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął najwyższy historycznie poziom 95,3 pkt., co oznacza wzrost o +3,5 p.p. w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Wskaźnik ten, tak jak w ubiegłych latach osiągnął niższe wartości niż średnio w Polsce.. Największymi optymistami okazali się właściciele firm z podregionu ostrołęcko-siedleckiego, którzy miniony rok ocenili na 94,5 pkt. (średnia dla kraju to 93,7 pkt.), a perspektywy najbliższych 12-miesięcy na 98,8 pkt. (średnia dla kraju to 99,1 pkt.). Najmniej zadowoleni w regionie są przedsiębiorcy z podregionu ciechanowsko-płockiego, którzy miniony rok ocenili na 90,7 pkt., a perspektywy na 2015 r. na 94,9 pkt. Na wskaźnik koniunktury składa się 8 badanych obszarów, takich jak ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, zatrudnienie, oczekiwanie na zapłatę, dostęp do finasowania.
- Poprawiły się nastroje wśród drobnych przedsiębiorców w mazowieckim, ale nadal są gorsze niż w innych województwach w kraju. Mazowieckie, obok łódzkiego, to jedno z nielicznych województw gdzie drobni przedsiębiorcy wszystkie obszary, które składają się na ogólny wskaźnik koniunktury ocenili gorzej niż ich koledzy w kraju. Sytuacja branży, sytuacja firmy, czy przychody , zostały ocenione zdecydowanie poniżej średniej. Najlepiej, chociaż i tak nieco poniżej średniej krajowej, oceniono zatrudnienie oraz dostęp do finansowania zewnętrznego – mówi Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Wyraźnie wzrósł odsetek eksportujących firm. W 2013 r. 7,8% firm eksportowało produkty i usługi za granicę, rok później liczba ta wzrosła do 12,8% (przy średniej 13% dla całego kraju). 17% drobnych przedsiębiorców w Warszawie prowadzi działalność eksportową. Dla porównania w Krakowie odsetek ten wynosi 18%, we Wrocławiu 20%, a w Trójmieście 24%. Najmniej przedsiębiorców eksportuje w podregionach ciechanowsko-płockim i ostrołęcko-siedleckim – tylko 6%. Do 102,5 pkt. (średnia dla kraju to 104 pkt.) wzrosło zadowolenie przedsiębiorców z przychodów pochodzących z działalności eksportowej. Widać wyraźnie, że na przestrzeni 5 lat, zainteresowanie eksportem zdecydowanie wzrosło.
W mazowieckim poprawiła się ocena dostępności do finansowania zewnętrznego (+1,3 p.p. w ujęciu rocznym). 31% przedsiębiorców z podregionu ciechanowsko-płockiego, 29% z Warszawy i 28% podregionu z warszawskiego wschodniego finansuje bieżącą działalność ze źródeł zewnętrznych. W regionie, najrzadziej z kredytu korzystają firmy z podregionów ostrołęcko-siedleckiego i warszawskiego zachodniego (po 19%).
Rośnie procent inwestujących mikro i małych firm z Mazowsza. 39,9% firm inwestowało w ostatnich 12 miesiącach, to zdecydowana poprawa w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to inwestycje prowadziło 33,5% z nich. Jest to nieco gorszy wynik niż średnio w Polsce (40,4%). Największy odsetek inwestujących firm jest w podregionach ostrołęcko–siedleckim oraz ciechanowsko-płockim (odpowiednio 46% i 45%), najmniejszy w podregionie radomskim (32%).
Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu Banku Pekao są innowacje. Firma z Mazowsza jest mniej innowacyjna od przeciętnej firmy w kraju. Tylko 22% firm wprowadziło w ostatnich 12 miesiącach innowacje produktowe (średnio w kraju to 26%), a 11% innowacje procesowe (średnia to 13%). Przedsiębiorcy z podregionu ostrołęcko-siedleckiego przodują w innowacjach produktowych (30% firm ), natomiast wdrożyli najmniej innowacji procesowych (8% firm). Najlepsi w innowacjach procesowych są przedsiębiorcy z ciechanowsko–płockiego (19%).
Badania pokazują, że przedsiębiorcy z Mazowsza rzadziej sięgają po innowacje. Tylko 4% drobnych firm upatruje źródła swojej przewagi konkurencyjnej w innowacyjności. To mniej niż średnia dla kraju, gdzie wskaźnik ten wynosi 6%. Również odsetek firm z Mazowsza, który deklaruje skorzystanie z funduszy unijnych przeznaczonych na innowacje jest niższy niż w innych regionach. 12% ankietowanych potwierdziło zainteresowanie tymi środkami wobec 15% w całej Polsce – mówi Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Najwyższe zainteresowanie funduszami na innowacje jest widoczne w podregionie ostrołęcko-siedleckim, najniższe w podregionie radomskim.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu były innowacje.
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2014 r. na poziomie 17,3%).
Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2014 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Najlepsza Bankowość Mobilna Money.pl. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014. Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.