Piąty już „Raport o Sytuacji Mikro i Małych Firm” Banku Pekao pokazał, że przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego chętnie inwestują. Odsetek firm przeprowadzających inwestycje jest znacznie wyższy niż średnio w Polsce i wynosi 48%. Jest to jeden z najlepszych wyników w kraju. Ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął w tym regionie najwyższy historycznie poziom. W najlepszej kondycji są przedsiębiorstwa z podregionu kaliskiego, a w najgorszej z powiatów wokół Poznania.
W województwie wielkopolskim widoczna jest poprawa nastrojów przedsiębiorców. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższy historycznie poziom – 97,5 pkt, czyli +3 pkt w stosunku do roku ubiegłego i jest wyższy niż średnio w całym kraju. W Polsce wskaźnik ten przyjął wartość 96,4 pkt, i wzrósł o 2,5 pkt. w ujęciu rocznym. Właściciele mikro i małych firm są pozytywnie nastawieni wobec przyszłych 12 miesięcy. Mają nadzieję, że ocena kondycji ich przedsiębiorstw wzrośnie do 99,8 pkt. W Polsce wskaźnik ten ma osiągnąć średnio 99,1 pkt., czyli wielkopolanie są nieznacznie bardziej optymistyczni. Najbardziej optymistycznie nastawieni są respondenci z podregionu kaliskiego, a najbardziej sceptyczni z konińskiego.
- W porównaniu z całą Polską, przedsiębiorcy z Wielkopolski są bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji. Sześć spośród ośmiu aspektów, które mają wpływ na ogólny wskaźnik koniunktury, zostało przez nich ocenione powyżej średniej krajowej. Nieznacznie gorzej został oceniony dostęp do finansowania zewnętrznego – 99,1 pkt w porównaniu z 100 pkt średnio dla kraju. Zatrudnienie zostało ocenione analogicznie jak w kraju na 99,8 pkt. mówi Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao.
Liczba inwestycji w Wielkopolsce systematycznie rośnie. W ostatnich 12 miesiącach, aż 48% przedsiębiorców z mikro i małych firm wydało pieniądze na ten cel, jest to wynik wyższy o 7,5 p.p niż średnia krajowa, która wynosi 40,4%. Najwyższy udział inwestycji odnotowano w podregionie kaliskim (59%), najniższy zaś w samym Poznaniu (40%). W perspektywach na rok 2015 wydatki inwestycyjne ponoszone przez firmy mają spaść o -12 p.p., ale i tak pozostaną wyższe niż w Polsce.
- Wielkopolska jest jednym z tych nielicznych regionów w Polsce, gdzie obserwujemy stały wzrost przeprowadzanych przez mikro i małe firmy inwestycji. W innych rejonach kraju obserwowaliśmy wyraźne złamanie inwestycji po 2012 roku. W Wielkopolsce dynamika inwestycji jest nieprzerwalnie dodatnia i wyższa od średniej ogólnopolskiej. Dobrze to wpływa na rozwój lokalnych firm, co pokazują inne wskaźniki w przeprowadzonym badaniu- mówi Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao.
Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu przegotowanego przez Bank Pekao były innowacje. Mikro i małe firmy z Wielkopolski wdrożyły nieznacznie mniej innowacji produktowych niż średnio w całej Polsce. W ostatnich 12 miesiącach, 25% przedsiębiorstw z województwa wielkopolskiego wprowadziło na rynek innowację produktową, W Polsce zrobiło to 26% firm. W przypadku innowacji procesowych, przedsiębiorcy z Wielkopolski znacznie przewyższają średnią krajową 16% vs 13% w całej Polsce.
Najbardziej innowacyjny pod względem produktów jest podregion kaliski (33%), a najmniej – Poznań (13%). Najwięcej ulepszeń procesowych wprowadził również podregion kaliski (18%), a najmniej – podregion leszczyński – tylko 8%. 91% ulepszeń finansowanych jest ze środków własnych. Tylko 16% wielkopolskich przedsiębiorców, czyli prawie tyle samo, co średnio w całym kraju, ma zamiar skorzystać z funduszu unijnych na lata 2014-2020. Najwyższe zainteresowanie funduszami na innowacje deklarowane jest w podregionie poznańskim, najmniejsze w samym Poznaniu. Większość przedsiębiorców, 40% nie odczuwa potrzeby sięgnięcia po środki unijne.
Rok 2014 był kolejnym udanym rokiem dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową. Średnio w kraju, właściciele mikro i małych firm bardzo wysoko (na 104 pkt.) oceniają wysokość przychodów z tej części swojej działalności. W Wielkopolsce, wskaźnik ten jest nawet wyższy i wynosi 106,3 pkt, choć w porównaniu z poprzednim raportem, nastąpił w tym regionie nieznaczny spadek przychodów. Odsetek eksporterów jest nadal niewiele poniżej średniej krajowej, ich liczba wzrosła od ubiegłego roku z 7,1% do 12,1%.
Raport Banku Pekao bada także bariery stojące przed przedsiębiorstwami. Właściciele firm zostali poproszeni o skwantyfikowanie każdej z barier w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera). W województwie wielkopolskim najbardziej dokuczliwe są wysokość kosztów pracy (3,8 pkt) i zawiłość przepisów prawnych (3,34 pkt). Rzadziej niż ich koledzy w Polsce przedsiębiorcy skarżyli się na wysokość podatków, biurokrację, i szarą strefę. Średnia wartość barier w tym regionie spadła do 2,75 pkt i jest identyczna jak w całej Polsce.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy.
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2014 r. na poziomie 17,3%).
Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2014 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Najlepsza Bankowość Mobilna Money.pl. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014. Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.