Piąty już „Raport o Sytuacji Mikro i Małych Firm” Banku Pekao pokazał, że przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego są produktowo bardziej innowacyjni niż średnio przedsiębiorcy w Polsce. Odsetek firm, które wdrożyły innowacje produktową jest wyższy niż średnio w Polsce i wynosi 31% wobec 26% w kraju. Jest to jeden z najlepszych wyników. Ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął w tym regionie najwyższy historycznie poziom. W najlepszej kondycji są przedsiębiorstwa z podregionu grudziądzkiego, a w najgorszej z powiatów wokół Włocławka.
W województwie kujawsko-pomorskim widoczna jest poprawa nastrojów przedsiębiorców. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższy historycznie poziom – 96,6 pkt, czyli +2 pkt w stosunku do roku ubiegłego i jest zbliżony do średniego poziomu w całym kraju. W Polsce wskaźnik ten przyjął wartość 96,4 pkt, i wzrósł o 3 pkt. w ujęciu rocznym. Właściciele mikro i małych firm są pozytywnie nastawieni wobec przyszłych 12 miesięcy. Mają nadzieję, że kondycji ich przedsiębiorstw poprawi się (wskaźnik na poziomie 99,6 pkt.). W Polsce wskaźnik ten ma osiągnąć średnio 99,1 pkt., czyli przedsiębiorcy z kujawsko-pomorskiego są nieznacznie bardziej optymistyczni. Najbardziej optymistycznie nastawieni są respondenci z podregionu grudziądzkiego, a najbardziej sceptyczni z włocławskiego.
Liczba inwestycji w Kujawsko - Pomorskim spadła w porównaniu do ubiegłego badania i była zbliżona do średniej krajowej. W ostatnich 12 miesiącach, 39,5% przedsiębiorców z mikro i małych firm przeznaczyło pieniądze na inwestycje, jest to wynik niższy o 1 p.p od średniej krajowej, która wyniosła 40,4%. W perspektywach na rok 2015 wydatki inwestycyjne ponoszone przez firmy w województwie mają spaść zaledwie o 2 p.p., a w skali kraju aż o 11 p.p.
- Tym, co wyróżnia przedsiębiorców z Kujawsko-Pomorskiego, jest chęć kontynuowania inwestycji w przyszłym roku. Przedsiębiorcy w Polsce sygnalizowali znaczne obniżenie ilości przeprowadzanych inwestycji, natomiast firmy z Kujawsko -Pomorskiego utrzymają inwestycje na prawie niezmienionym poziomie. Utrzymanie wysokiego tempa inwestycji świadczy o optymizmie przedsiębiorców oraz daje nadzieje na wzrost wskaźnika koniunktury w kolejnym roku - mówi Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Raport Banku Pekao bada także bariery stojące przed przedsiębiorstwami. Właściciele firm zostali poproszeni o skwantyfikowanie każdej z barier w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera). W województwie kujawsko-pomorskim, w przeciwieństwie do reszty Polski, średnia wartość barier wzrosła o 1 pkt i wyniosła 2,89 pkt. Średnia wartość barier w Polsce wynosi 2,75. W Kujawsko-Pomorskim lepiej od średniej krajowej zostały ocenione jedynie obciążenia biurokratyczne oraz szara strefa.
Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu przegotowanego przez Bank Pekao były innowacje. W ostatnich 12 miesiącach, 31% przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego wprowadziło na rynek innowację produktową, w Polsce zrobiło to 26% firm. W przypadku innowacji procesowych, woj. kujawsko-pomorskie jest zbliżone do średniej w kraju. 13% przedsiębiorstw w Polsce i 12% w kujawsko-pomorskim wprowadziło w ostatnim roku na rynek innowację procesową.
Najbardziej innowacyjny pod względem produktów jest podregion grudziądzki (37%), a najmniej – włocławski (23%). Najwyższy odsetek innowacyjnych firm odnotowany został w branży produkcyjnej (43%).
Najwięcej ulepszeń procesowych wprowadził również podregion grudziądzki (14%), a najmniej – podregion włocławski – 11%. 86% ulepszeń finansowanych jest ze środków własnych. 19% kujawsko-pomorskich przedsiębiorców, czyli więcej, niż średnio w całym kraju, ma zamiar skorzystać z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Najwyższe zainteresowanie funduszami na innowacje deklarowane jest w podregionie włocławskim, najmniejsze w bydgosko-toruńskim. Większość przedsiębiorców (45%) nie odczuwa potrzeby sięgnięcia po środki unijne.
- Badanie przeprowadzone przez Pekao w Kujawsko-Pomorskim pokazało ciekawą zależność. Mimo, że przedsiębiorcy z okolic Włocławka są mniej innowacyjni niż inne kujawskie firmy, to zakres wdrażanych przez nich innowacji jest znacznie szerszy. Zarówno jeśli chodzi o innowacje produktową, jak i procesową, firmy z podregionu włocławskiego wprowadzają ulepszenia na poziomie całego rynku, a nie tylko swojej firmy, jak robią to przedsiębiorcy z innych obszarów województwa. Widać wyraźnie, ze przedsiębiorcy z regionu włocławskiego stawiają na zakres wdrażanych innowacji, a nie na ich ilość. Tym zachowaniem można tłumaczyć wyższe w rejonie Włocławka zainteresowanie środkami unijnymi na innowacje. Fundusze Unijne będą w większym stopniu przyznawane na wdrażanie innowacji na poziomie rynku, niż pojedynczej firmy - tłumaczy Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Rok 2014 był kolejnym udanym rokiem dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową. Średnio w kraju, właściciele mikro i małych firm bardzo wysoko (na 104 pkt.) oceniają wysokość przychodów z tej części swojej działalności. W kujawsko-pomorskim, wskaźnik ten jest nieznacznie niższy i wynosi 103,8 pkt, choć w porównaniu z poprzednim raportem, nastąpił w tym regionie wyraźny spadek przychodów z eksportu. Odsetek eksporterów jest nadal niewiele poniżej średniej krajowej, ich liczba wzrosła od ubiegłego roku z 5,7% do 11,1%.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy.
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2014 r. na poziomie 17,3%).
Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2015 r. aplikacja płatności mobilnych PeoPay Banku została okrzyknięta Innowacją Finansową roku 2014 w prestiżowym rankingu Złoty Bankier, a rozwiązania mobilne Banku otrzymały pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl. Bank Pekao otrzymał również tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” magazynu EMEA Finance. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014.
Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.