Zgodnie z wynikami piątego już „Raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm” Banku Pekao, mikro i małe przedsiębiorstwa z województwa opolskiego są w najlepszych nastrojach od 5 lat. Przedsiębiorcy z podregionu nyskiego są bardziej innowacyjni niż ich koledzy z podregionu opolskiego. Najbliższe lata mogą jednak przynieść zamianę ról.
Mikro i mali przedsiębiorcy z województwa opolskiego są w najlepszych nastrojach od 5 lat. Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm dla regionu przyjął najwyższą historycznie wartość 96,3 pkt.* (wzrost o ponad 4 pkt. w ujęciu rocznym). Był nieco niższy niż średnio w kraju, gdzie wskaźnik ten zanotował 96,4 pkt. (wzrost o niecałe 3 pkt). Największymi optymistami okazali się właściciele firm z podregionu nyskiego, którzy miniony rok ocenili na 94,3 pkt. (średnia dla kraju to 93,7 pkt.), a perspektywy najbliższych 12 miesięcy na 99,4 pkt. (średnia dla kraju to 99,1 pkt.). Podobnie jak w ubiegłym roku, mniej zadowoleni są przedsiębiorcy z opolskiego, którzy miniony rok ocenili na 92,1 pkt., a perspektywy na 2015 r. na 99,6 pkt. Na wskaźnik koniunktury składa się 8 badanych obszarów, takich jak ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, zatrudnienie, oczekiwanie na zapłatę, dostęp do finasowania.
- Mikro i mali przedsiębiorcy z Opolszczyzny są w najlepszych nastrojach od pięciu lat. W przypadku połowy badanych obszarów ich oceny są lepsze niż średnio w kraju. Przedsiębiorcy z regionu nieznacznie gorzej ocenili przychody firmy, jej wynik finansowy, zatrudnienie oraz oczekiwanie na zapłatę – mówi Dariusz Chrastina z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Przedsiębiorcy z województwa opolskiego rzadziej niż średnio w kraju uskarżają się na bariery utrudniające prowadzenie biznesu. Właściciele firm byli proszeni o skwantyfikowanie każdej z barier w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera). Poziom barier w województwie zmniejszył się od ubiegłorocznego badania i był niższy od średniej krajowej (2,63 pkt. vs 2,75 pkt.). Częściej niż średnio w Polsce przedsiębiorcy jako barierę wskazywali popyt na produkty lub usługi firmy, zatory płatniczy oraz dostęp do programów pomocowych dla firm.
14,4% mikro i małych firm eksportuje na Opolszczyźnie. To nieco więcej firm niż średnio w kraju, gdzie przeciętnie działalność eksportowa prowadzi 13% mikro i małych firm. Liderami eksportu w regionie są przedsiębiorcy z nyskiego: eksportuje tu co piąta firma. W opolskim odsetek ten jest zdecydowanie niższy i wynosi 11%. Eksporterzy z regionu wysoko w porównaniu z resztą kraju oceniają przychody z eksportu (108 pkt. vs. 104 pkt.).
Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu Banku Pekao są innowacje. Firmy z regionu są mniej innowacyjne na tle całego kraju. 22% firm z województwa opolskiego wprowadziło w ostatnich 12 miesiącach innowacje produktowe (średnia dla kraju to 26%), a 6% innowacje procesowe (średnia to 13%). W podregionie opolskim najwięcej w regionie, 24% firm wdraża innowacje. W nyskim innowacje produktowe wdraża 19% firm, jednak prawie połowa z nich jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę rynku. W zakresie wdrażania innowacji procesowych, liderem jest nyskie. W nyskim wdraża je 10%, a w opolskim tylko 4% firm.
W nyskim jak i opolskim inwestuje podobny odsetek firm. Jednak, kiedy przyjrzymy się w co inwestują drobni przedsiębiorcy, pojawiają się różnice. Przedsiębiorcy z podregionu opolskiego wdrażają więcej innowacji produktowych. Nyscy właściciele firm wprowadzają mniej innowacji produktowych, ale jeśli już to zrobią to są one unikatowe na skalę rynku. Są natomiast bezwzględnymi liderami w innowacjach procesowych w regionie. Jednak, w kolejnych latach innowacyjność może stać się domeną opolskich przedsiębiorców. Już dziś, 17% przedsiębiorców z opolskiego chce korzystać z funduszy unijnych na innowacje. Wśród nyskich właścicieli odsetek ten jest niższy i wynosi 13% – mówi Dariusz Chrastina z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Zarówno w opolskim jak i nyskim, 5% firm uważa innowacyjność za przewagę konkurencyjną. Dla porównania, średnio w kraju 6% firm buduje pozycję rynkową w oparciu o innowacyjność.
35,9% mikro i małych przedsiębiorstw inwestuje w województwie opolskim (w nyskim 37%, a opolskim 35%). To mniej niż średnio w kraju, gdzie odsetek inwestorów wyniósł 40,4%. Liczba inwestujących firm w regionie nieznacznie wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku z 33,8%, jednak daleko jeszcze do powtórki „boomu inwestycyjnego” z 2011 roku, kiedy to ponad połowa firm w regionie rozwijała się w ten sposób.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu były innowacje.
*Wskaźniki w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”.
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2014 r. na poziomie 17,3%).
Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2015 r. aplikacja płatności mobilnych PeoPay Banku została okrzyknięta Innowacją Finansową roku 2014 w prestiżowym rankingu Złoty Bankier, a rozwiązania mobilne Banku otrzymały pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl. Bank Pekao otrzymał również tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” magazynu EMEA Finance. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014.
Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.