Według danych „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015”, przygotowanego przez ekspertów Banku Pekao, właściciele mikro i małych firm na Lubelszczyźnie lepiej niż w poprzednim badaniu ocenili swoją sytuację. Wynik jest lepszy w ujęciu rocznym o 2 p.p. Na tle kraju zajmują jednak ostatnie miejsce. Przedsiębiorcy z podregionu bialskiego są w najlepszych nastrojach i oceniają swój udział w inwestycjach, eksporcie oraz innowacjach powyżej średniej krajowej.
Nastroje lubelskich mikro i małych przedsiębiorców są lepsze niż w ubiegłym roku, ale najmniej optymistyczne na tle kraju. Ogólny Wskaźnik Koniunktury[1] w Lubelskiem wzrósł o 2 p.p. i jest najwyższy w historii badania – osiągnął 96 p. (przy średniej krajowej 98 p.). Mikro i małe firmy na Lubelszczyźnie z mniejszym optymizmem niż sąsiedzi patrzą w przyszłość, perspektywy na 2016 r. oceniono tam na 99 p. (średnia dla kraju to 100,2 p.). Najlepszy średni wskaźnik osiągnął podregion bialski – 97 p. Jest to wynik o 4 p. wyższy w porównaniu z ostatnim badaniem. Bialscy właściciele mikro i małych firm jako jedyni w województwie ocenili perspektywy na 2016 r. powyżej średniej krajowej – na 100,9 p. Podregion chełmsko-zamojski, lubelski (miasto Lublin oraz powiaty wokół Lublina) oraz puławski oceniły swoje nastroje za 2015 r. oraz na kolejne 12 miesięcy na 96 p. W przypadku podregionów puławskiego i chełmsko-zamojskiego oznacza to poprawę nastrojów o odpowiednio 3 i 2 punkty w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Natomiast, w przypadku przedsiębiorców z podregionu lubelskiego, wskaźnik ten nie uległ poprawie.
– Od 3 lat wskaźnik koniunktury dla Lubelszczyzny jest niższy niż średnio w kraju. W ostatnich dwóch badaniach, na tle regionu wyróżniali się przedsiębiorcy z podregionu lubelskiego. W tym roku, sytuacja zmieniła się. To firmy z podregionu bialskiego, najwyżej oceniły swoje nastroje – komentuje Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.
Wskaźnik koniunktury jest wypadkową oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju, sytuacji branży, sytuacji finansowej firmy, zatrudnienia, dostępności zewnętrznego finansowania oraz zatorów płatniczych. Jedynie ocena dostępu do finansowania zewnętrznego oraz zatrudnienia jest na Lubelszczyźnie wyższa od średniej krajowej. Najmniej optymistycznie oceniono sytuację branży i ogólną sytuację gospodarczą.
Raport Banku Pekao podaje, że mikro i małe firmy na Lubelszczyźnie inwestują najmniej w kraju. Jedynie 40% właścicieli poniosło tam wydatki inwestycyjne (to o 9 p.p. więcej niż w 2014 r.), gdzie średnia krajowa wynosi 46%. Przy czym najlepsze wyniki w kraju osiągnęły pułap 50%. W podregionie bialskim właściciele mikro i małych firm inwestują więcej niż średnio w kraju, bo aż 49% ankietowanych potwierdziło udział w projektach inwestycyjnych. Podregion chełmsko-zamojski to obszar z najniższym odsetkiem inwestycji – jedynie 36% firm zainwestowało tam w 2015 r. (w 2014 r. odsetek ten był niższy o 15 p.p.). Przedsiębiorcy z województwa lubelskiego mało optymistycznie patrzą w przyszłość – inwestycje zapowiada tam jedynie 33% ankietowanych (średnia krajowa to 39%. Ponad 80% wydatków inwestycyjnych na Lubelszczyźnie nie przekracza nakładu w wysokości 100 tys. złotych.
Odsetek eksporterów wśród lubelskich przedsiębiorców jest o 5 p.p. niższy od średniej krajowej (równej 16%) i wynosi 11%. Rok do roku procent firm inwestujących na Lubelszczyźnie wzrósł o 3 p.p. Podobnie jak w innych obszarach, tak i w eksporcie, góruje podregion bialski – aż 19% ankietowanych potwierdziło sprzedaż towarów za granicą. W podregionie lubelskim w 2015 r. eksportowało 11% firm, w puławskim – 9% przedsiębiorców, a chełmsko-zamojskim – 8% ankietowanych. Mikro i mali przedsiębiorcy na Lubelszczyźnie zapowiadają wzrost eksportu w 2016 r. do 14%. To mniej niż średnio w kraju – 17%.
Pod względem innowacyjności województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu w krajowym rankingu. Innowacyjne rozwiązania produktowe wdrożyło w 2015 r. 22% firm, gdzie średnio w kraju zrealizowało je 26% mikro i małych przedsiębiorstw. To o 4 p.p. mniej niż w 2014 r. Ponownie podregion bialski uzyskał najwyższy wynik – aż 33% firm wprowadziło nowe rozwiązania w sferze produktów i 15% firm deklaruje ich finansowanie dotacjami UE. Podregion puławski jest po drugiej stronie bieguna – tam 17% firm wdrożyło innowacje produktowe. Innowacje procesowe zainteresowały jedynie 13% przedsiębiorców na Lubelszczyźnie (średnia dla kraju to 17%). Wynik pozostaje bez zmian w ujęciu rocznym. Podregion bialski ponownie znalazł się ponad średnią krajową – 18% firm udoskonaliło rozwiązania procesowe. Analogicznie, podregion puławski ma najniższy odsetek innowacji procesowych – wdrożyło je 11% ankietowanych mikro i małych firm. W podregionie bialskim aż 15% firm deklaruje finansowanie wydatków na innowacje dotacjami z UE.
– Mikro i małe firmy z podregionu bialskiego są perełką województwa lubelskiego. Odsetek firm inwestujących, eksportujących, czy stawiających na innowacje jest w bialskim wyższy niż średnio w kraju. Nie ma się zatem co dziwić, że tutejsi przedsiębiorcy lepiej niż średnio w kraju oceniają swoje perspektywy. Wyniki przedsiębiorców z pozostałych podregionów Lubelszczyzny w wymienionych obszarach są niższe od średniej krajowej – mówi Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.
Prowadzenie działalności gospodarczej na Lubelszczyźnie najbardziej utrudniają wysokość podatków oraz koszty pracy. Wszystkie analizowane bariery na Lubelszczyźnie są wyższe niż średnio w kraju.
Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu są startupy czyli firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata. Startupy z dużo większym optymizmem oceniają otaczającą rzeczywistość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury wyniósł 104 punkty. Zmiany, które ułatwiłyby rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej startupom to mniejsze koszty pracy (ZUS, podatki; 50% wskazań), lepszy dostęp do finansowania (27%) oraz uproszczenie przepisów (11%).
Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.
[1] Wskaźniki w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”.
Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 4 kwartału 2015 r. na poziomie 17,7%).
Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2015 r. aplikacja płatności mobilnych PeoPay Banku została okrzyknięta Innowacją Finansową roku 2014 w prestiżowym rankingu Złoty Bankier, a rozwiązania mobilne Banku otrzymały pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl. Bank Pekao otrzymał również tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” magazynu EMEA Finance. Bank Pekao został także uhonorowany po raz piąty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2014.
Na polu bankowości korporacyjnej w 2013 roku, trzeci raz z rzędu Bank Pekao uznany został przez Euromoney Magazine Najlepszym Bankiem w Polsce w Zakresie Usług Bankowości Transakcyjnej. Pekao otrzymał również tytuł „Bank of the Year in CEE 2013” w konkursie zorganizowanym przez EuropaProperty. Pekao zdobył Nagrodę GPW dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2013 r. - Nagroda za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2013 roku. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.