KOMUNIKAT PRASOWY

29.06.2016

Bank Pekao nagrodzony za System PeoPay, w tym płatności mobilne na Windows 10 Mobile

PeoPay, pierwszy na świecie system zbliżeniowych płatności mobilnych na Windows 10 Mobile, zdobył główną nagrodę w kategorii Projekt Roku 2015 podczas odbywającej się wczoraj XI Edycji Kongresu Gospodarki Elektronicznej. Kapituła konkursu doceniła innowacyjność rozwiązania, m.in. możliwość płacenia nawet, kiedy telefon jest w trybie offline, a także dokonywania transakcji zbliżeniowych, poniżej 50 zł, bez konieczności włączania aplikacji.

System PeoPay został wdrożony w 2013 roku, a rozwijana od tamtej pory aplikacja jako pierwsza w Polsce już w 2014 roku umożliwiała dokonywanie płatności zbliżeniowych, dzięki wykorzystaniu technologii HCE (Host Card Emulation). Umożliwia ona realizację tej aktywności bez udziału operatora komórkowego. Technologia ta działa w przypadku urządzeń z systemem Android 4.4 i wyższym a od lutego 2016 roku także na smartfonach z systemem Windows 10 Mobile. W obu przypadkach urządzenia muszą być wyposażone w moduł NFC.

- Jednym z kluczowych celów jakie postawiliśmy sobie podczas wdrożenia płatności mobilnych PeoPay było zapewnienie użytkownikom maksymalnej wygody i szybkości w korzystaniu z aplikacji. Udostępnienie funkcji płatności zbliżeniowych HCE sprawiło, że użytkownicy PeoPay uzyskali dostęp do najszybszej i najwygodniejszej metody płacenia telefonem w sklepach stacjonarnych.  Z kolei pierwsze na świecie wdrożenie HCE na platformę Windows 10 Mobile rozszerzyło grono klientów Pekao mogących cieszyć się z korzyści jakie niosą nowoczesne rozwiązania płatnicze – powiedział Bartosz Zborowski, dyrektor Biura Projektów Strategicznych, Banku Pekao S.A.

-Polski sektor finansowy, a w szczególności bankowość jest uznawany za 9. branżę w Europie pod względem poziomu cyfryzacji[i]. Co więcej, jest on dodatkowo postrzegany jako najbardziej dynamiczny i konkurencyjny we wdrażaniu cyfrowej transformacji. Wysoka skala innowacyjności sektora była możliwa do osiągniecia, dzięki aktywnemu wykorzystaniu kanałów mobilnych w komunikacji z klientem i obsłudze płatności i usług mobilnych. Coraz częściej jesteśmy w sytuacji, kiedy to smartfony są pierwszą rzeczą, po którą sięgamy wychodząc z domu. Dostawcy usług finansowych doskonale rozumieją ten trend, możemy to zaobserwować m.in. poprzez wzrost bezpiecznych rozwiązań sprzyjających integracji usług i realizacji transakcji z poziomu urządzeń mobilnych - powiedział Paweł Jakubik, dyrektor działu usług i konsultingu, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.

Dzięki aplikacji PeoPay klienci banku mają także możliwość dokonywania szybkich przelewów pomiędzy użytkownikami (na numer telefonu), realizacji płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych współpracujących z bankiem oraz płacenia za zakupy w Internecie. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą również wypłacać gotówkę z bankomatów Pekao S.A. Obecnie dzięki PeoPay można płacić w 400 tys. terminali w kraju (czyli około 80% wszystkich punktów) oraz w blisko 3 milionach terminali na świecie.

[i] Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja gospodarki Polski. Polityka Insight Research/Think Tank Cyfrowy


Bank Pekao SA działa od 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 1 kwartału 2016 r. na poziomie 18,4%).

Pozycję nr 1 Banku Pekao w Polsce i wśród największych banków europejskich potwierdziły wyniki testów warunków skrajnych oraz przeglądu jakości aktywów (AQR).

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2016 r. Bank obronił tytuł najbardziej innowacyjnego banku, ponownie zdobywając Złotego Bankiera w kategorii Innowacja. Eksperci uznali kartę wielowalutową Pekao za najbardziej innowacyjny produkt na rynku. W poprzedniej edycji rankingu Pekao triumfował za wdrożenie, jako jeden z pierwszych banków na świecie, mobilnych płatności HCE. W 2015 r. rozwiązania mobilne Banku otrzymały pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl. Bank Pekao otrzymał również tytuł „Most innovative Bank in CEE & CIS” magazynu EMEA Finance.

Lubelska KULkarta - wielofunkcyjna legitymacja studencka z funkcją płatniczą – efekt współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Banku Pekao otzrymałą nagrodę Contactless & Mobile Awards 2016, przyznawaną na londyńskiej prestiżowej konferencji „Contacless Inteligence”.

Na polu bankowości korporacyjnej w 2015 roku, Bank Pekao zdobył tytuł Innowatora Roku 2015 w obszarze bankowości transakcyjnej w międzynarodowym rankingu magazynu Global Finance. Niezależni eksperci docenili pionierską inicjatywę na rynku bankowości korporacyjnej w Polsce, jaką jest platforma EDI Finansowanie. Kolejny raz Bank Pekao uzyskał tytuł Najlepszego Dostawcy Usług Finansowania Handlu 2015 w badaniu przeprowadzonym przez prestiżowy magazyn Euromoney. Bankowość korporacyjna Pekao została uhonorowana także tytułem "Financing Provider of the Year, Poland" w konkursie organizowanym przez miesięcznik Eurobuild. W 2015 roku Bank Pekao został uznany po raz czwarty za Najlepszy Bank Powierniczy w Polsce oraz zdobył tytuł Banku Roku w konkursie Diamenty Private Equity.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych.

Do pobrania

NARZĘDZIA
  Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi.

Paweł Jurek
Rzecznik Prasowy