Prezes Banku Pekao S.A. Michał Krupiński podczas panelu CNBC w Davos powiedział, że technologia blockchain to szansa dla banku, której nie można przegapić. Bank Pekao S.A. już bada możliwość wykorzystania blockchain w swojej działalności i chce zostać liderem w obszarze jej zastosowania w bankowości.
Michał Krupiński wziął udział w dyskusji panelowej „Technologia blockchain a banki” podczas 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Organizatorem i gospodarzem panelu była telewizja CNBC – największa na świecie sieć kanałów informacyjnych poświęconych ekonomii.
- Bank Pekao S.A. bada możliwość zastosowania technologii blockchain. Banki muszą na to spojrzeć w ten sposób - to uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao S.A. chce prowadzić ten pociąg. Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne – powiedział Michał Krupiński podczas debaty.
Blockchain to tzw. rozproszony rejestr. Technologia ta kojarzona jest głównie z kryptowalutami takimi jak bitcoin. Jednak jej zastosowanie jest dużo szersze. Blockchain to sposób kodowania informacji, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa: raz zakodowany wpis pozostaje w rejestrze na zawsze, a zapis nie może być usunięty ani sfałszowany. Dzieje się tak dlatego, że w systemie blockchain te same informacje zapisywane są u wszystkich uczestników.
To dlatego szereg banków, a także instytucji nadzorujących rynki przygląda się bliżej możliwościom wykorzystania technologii blockchain zarówno pod kątem cyfrowych walut, jak i podniesienia bezpieczeństwa systemów finansowych.
- W przypadku rynków wschodzących, zawsze widzimy opóźnienie rzędu 5-7 lat jeśli chodzi o adaptację nowej technologii. Paradoksalnie to dobrze, gdyż możemy obserwować jak świat radzi sobie z daną nowością, uczyć się na bazie doświadczeń innych i wybierać dla siebie najlepsze rozwiązania. A ponieważ Bank Pekao S.A. działa na mniejszą skalę niż globalne instytucje finansowe, możemy być bardziej elastyczni w implementacji nowych technologii. Może to przebiegać szybciej i efektywniej – podsumował prezes Banku Pekao S.A.
W dyskusji „Technologia blockchain a banki” oprócz Michała Krupińskiego uczestniczyli Rana Kapoor, CEO YES Bank i Oliver T. Bussmann, założyciel Bussmann Advisory.
Bank Pekao S.A. jest aktywnym uczestnikiem 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Bank jest organizatorem polskiego panelu dyskusyjnego o inwestycjach w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, ponadto przedstawiciele zarządu banku aktywnie uczestniczą w kilkudziesięciu spotkaniach z inwestorami i w panelach dyskusyjnych odbywających się w ramach Forum.
Bank Pekao S.A. działa od 88 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec trzeciego kwartału 2017 r. na poziomie 16,5%).
Bank Pekao S.A. jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W prestiżowym rankingu Złoty Bankier, Bank Pekao wielokrotnie zdobywał nagrody w kategorii Innowacja finansowa – w ostatnich latach statuetki Złotego Bankiera otrzymał za wdrożenie mobilnych płatności PeoPay HCE oraz karty wielowalutowej. Bank Pekao S.A. zdobył tytuł najlepszej infolinii wśród banków według XVI edycji Badania ARC Rynek i Opinia dotyczącego jakości obsługi klienta poprzez infolinie bankowe i w kontakcie przez e-mail. W 2017 roku Bank doceniony został również przez środowiska studenckie. Parlament Studentów Rzeczypospolitej wyróżnił Bank Pekao tytułem „Instytucja Przyjazna Młodym”.
Na polu bankowości korporacyjnej Bank Pekao S.A. pozostał liderem w dostarczaniu usług finansowania handlu w Polsce otrzymując prestiżową nagrodę międzynarodowego magazyn Euromoney - Best Trade Finance Provider 2017. Bank Pekao S.A. doceniony został również za nowatorskie rozwiązanie Banku w zakresie elektronicznej obsługi bankowej dużych firm. Usługa integracji platformy transakcyjnej PekaoBiznes24 z systemami finansowo-księgowymi firmy Pekao Connect otrzymała prestiżowy tytuł Innowacji Roku 2017. W konkursie CEE M&A Awards, Bank Pekao utrzymał tytuł Banku Roku jako instytucji dostarczającej najlepsze rozwiązania w zakresie finansowania fuzji i przejęć. Sukcesy Pionu Bankowości Korporacyjnej docenione zostały również przez magazyn Global Finance i Global Banking And Finance Review przyznając tytuły Najlepszy Bank Inwestycyjny w Polsce oraz Najlepszy Bank Korporacyjny w Polsce.
Bankowość Prywatna Banku Pekao S.A. obroniła tytuł najlepszej Bankowości Prywatnej w Polsce i kolejny raz została wyróżniona przez międzynarodowy ranking magazynu Global Finance.
W obszarze społecznej odpowiedzialności Bank Pekao S.A. działa zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, informacyjnego i relacji inwestorskich. Potwierdzeniem tych standardów jest obecność Banku w składzie indeksu spółek odpowiedzialnych (RESPECT Index) prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.