Komunikat prasowy

09.01.2019

Prezes Pekao w CNBC: Polska wśród najatrakcyjniejszych rynków dla inwestorów zagranicznych

Polska jest w ocenie zagranicznych inwestorów jednym z najatrakcyjniejszych rynków na całym świecie, ma bardzo otwartą gospodarkę a tempo wzrostu gospodarczego pozostaje wysokie - powiedział Michał Krupiński, prezes zarządu Banku Pekao S.A. w wywiadzie dla telewizji CNBC.

 - Polska ma bardzo otwartą gospodarkę. Inwestor zagraniczny nie spotyka się tu z dyskryminacją czy innymi poważnymi przeszkodami. Kiedy rozmawiam z szefami międzynarodowych firm, mówią, że chcą być obecni w Polsce – powiedział prezes Pekao - Niedawno przeprowadzono ankietę wśród prezesów firm, według której Polska jest drugim najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów na świecie.

 Prezes Banku Pekao podkreślił, że w tym roku spodziewa się, że polska gospodarka będzie nadal rozwijać się w szybkim, blisko 4-proc. tempie, w porównaniu z ponad 5 proc. w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku. Utrzymaniu tempa wzrostu sprzyjać powinien napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i ożywienie inwestycji prywatnych.

 Michał Krupiński ocenił, że rok 2019 zapowiada się pozytywnie z punktu widzenia fuzji i przejęć oraz możliwości udziału Banku Pekao w  finansowaniu tego rodzaju transakcji.

 - Mamy dużą liczbę potencjalnych projektów. Jesteśmy największym bankiem finansującym LBO w Polsce. W ubiegłym roku sfinansowaliśmy 12 transakcji typu LBO. Obserwujemy ożywienie prywatnych inwestycji, a rynek M&A kwitnie. Wydaje mi się, że czeka nas wiele interesujących transakcji wynikających z konsolidacji i transakcji transgranicznych między Europą Zachodnią a Polską – powiedział Krupiński.

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc