Komunikat prasowy

16.12.2019

Wiele nowych pomysłów na big data w bankowości – finał hackathonów Pekao rozstrzygnięty

Jak wykorzystać dane z kart płatniczych, aby zaprojektować funkcjonalne rozwiązanie dla klienta detalicznego? Nad takim zagadnieniem w ostatni weekend pracowało dziewięć zespołów studentów w wielkim finale serii hackathonów Banku Pekao #PekaoCoders. Wygrała drużyna, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta.

W 2019 roku hackathony Banku Pekao odbyły się w sześciu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Do warszawskiego finału weszły czołowe drużyny z regionalnych zmagań. Pierwsze zawody odbyły się w lutym na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnie eliminacje do finału odbyły się we Wrocławiu. W sześciu hackathonach eliminacyjnych udział wzięło łącznie blisko 200 studentów i ponad 40 zespołów.

W eliminacjach uczestnicy zastanawiali się, jak można wykorzystać dane z terminali płatniczych i na tej podstawie zbudować rozwiązanie dla mikoprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. W finale, dzięki udostępnionym zanonimizowanym danym z kart płatniczych, ekipy miały zaprojektować i zaproponować rozwiązania dla klienta detalicznego. Najlepsze zespoły z całej Polski rywalizowały ze sobą od piątku 13 grudnia do niedzieli 15 grudnia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.

Bank Pekao współpracuje z największymi uczelniami w Polsce, praktycznie ze wszystkimi uczelniami technicznymi. Jestem przekonany, że wspólnie ze studentami możemy tworzyć doskonałe rozwiązania. Jednocześnie tworzymy zupełnie nową płaszczyznę współpracy biznesu z nauką – mówi Bartosz Zborowski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Finałowe zmagania odbyły się w zupełnie nowej formule HackJam. Oprócz standardowego hackathonu, w piątek zespoły wzięły udział w warsztatach opartych o metodyki Design Thinking i Lean Startup, które pomogły im wypracować koncepcję rozwiązania. Zespoły składały się nie tylko z programistów i przedstawicieli branży IT. Do wzięcia udziału w hackathonie Pekao zachęcało wszystkich zainteresowanych socjologią, marketingiem, biznesem czy chociażby grafiką, dzięki czemu możliwe było stworzenie interdyscyplinarnych grup. Zespoły walczyły o zwycięstwo i nagrody (łącznie w finale 32 tys. zł oraz upominki rzeczowe od partnera Pekao – firmy Microsoft).

W niedzielny wieczór przyszedł czas na wyłonienie zwycięskiego zespołu. Dziewięć zespołów, 41 osób i ograniczony czas – cztery minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu i trzy minuty na serię pytań od oceniających.

Wielki finał hackathonu #PekaoCoders wygrała ekipa Nieracjonalny Traktor z hackathonu łódzkiego, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta. Dzięki analizie aplikacja uczyłaby się nawyków klienta i mogła zaproponować mu automatyczną listę codziennych zakupów z możliwością zamówienia ich w wybrane miejsce, ale także spersonalizować dla niego promocje i pomóc w opiece nad finansami. Wyróżnione zostały również zespoły: Kompilator (za aplikację edukacyjną skierowaną do dzieci) oraz Danolodzy (za projekt inteligentnego asystenta oszczędzania).

Jako jury jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Pomysłowość zespołów przeszła nasze wyobrażenie. Gratuluję wszystkim ogromnego potencjału i dziękuję za podejście pełne zaangażowania. Chcemy kontynuować takie wydarzenia. Widzimy, jak dużą wartość hackathon niesie nie tylko bankowi, ale także klientom – podsumowuje Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao S.A, nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.

Organizatorem hackathonów #PekaoCoders jest Bank Pekao S.A. Wydarzenie zostało zorganizowane jako wspólna inicjatywa Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych, Departamentu Strategii HR oraz Laboratorium Innowacji Banku Pekao – jednostki skupiającej się na tworzeniu kultury innowacji, akceleracji wdrożeń innowacyjnych rozwiązań oraz współpracy ze startupami lub innymi firmami mogącymi dostarczyć dla banku unikatową wartość. Wsparcie technologiczne oraz środowiska pracy dla uczestników przez cały cykl z ramienia Microsoft zapewniało Chmurowisko.

 

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce z ok. 197 mld zł aktywów i kapitalizacją rynkową ok. 30 mld zł. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).

Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi.

CO_CENTER