W dniu 1 czerwca br. Wiceprezes Zarządu Marek Lusztyn złożył rezygnację z pełnionej funkcji ze skutkiem na dzień 30 czerwca br. Do tego czasu Marek Lusztyn będzie kierował Pionem Zarządzania Ryzykami w Banku Pekao S.A.
Mając na uwadze zapewnienie zachowania ciągłości podejmowania decyzji, zgodnie z dobrymi praktykami, Wiceprezes Marek Lusztyn złożył rezygnację ze skutkiem na datę przyszłą (30 czerwca br.), aby umożliwić Radzie Nadzorczej banku dokonanie wyboru następcy na tym stanowisku.
Marek Lusztyn do dnia 22 kwietnia br. był Prezesem Zarządu, a po powołaniu na to stanowisko Leszka Skiby, blisko współpracował z Prezesem nad kontynuacją rozpoczętych projektów. Równocześnie jako Wiceprezes Zarządu nadzorował Pion Zarządzania Ryzykami w Banku Pekao S.A.
- W sposób szczególny dziękuję Markowi Lusztynowi za zaangażowanie w naszą wspólną pracę w Zarządzie. To w dużym stopniu dzięki Markowi oraz jego zespołowi mamy bank dobrze przygotowany na trudne czasy, w których w związku z pandemią znalazła się gospodarka. Osobiście zawsze będę wdzięczny Markowi za współpracę w tych ostatnich tygodniach. Wspólnie zaprezentowaliśmy rynkowi dobre wyniki pierwszego kwartału oraz podsumowaliśmy działania banku w 2019 r. Prowadzone przez niego projekty zostały zakończone. Wsparcie Marka dla rozpoczętych procesów było ważne dla wszystkich akcjonariuszy i zarządu - powiedział Leszek Skiba, p.o. Prezesa Zarządu Banku Pekao S.A.
- Jestem zadowolony, że przez te 20 lat pracy w Pekao udało się zbudować zespół, który gwarantuje utrzymanie dotychczasowej dobrej praktyki podejścia do zarządzania ryzykami w banku. Wyniki Pekao wielokrotnie potwierdziły, że nasza polityka jest właściwa. Zostawiam bank dobrze przygotowany na ciężkie czasy i ze znakomitym zespołem. Jestem dumny, że w trudnym momencie zmian mogłem pomóc w kierowaniu bankiem i przeprowadzeniu go ze spokojem w kolejne etapy – powiedział Marek Lusztyn, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce z ok. 200 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych
i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).
Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.