KOMUNIKAT PRASOWY

27.05.2021

Bank Pekao ułatwia zapisy na szczepienie i udział w spisie powszechnym

Klienci Banku Pekao wiele spraw urzędowych oraz konsumenckich mogą załatwić przez internet, dzięki cyfrowej tożsamości PekaoID. Do niedawna dużo osób używało PekaoID do rozliczenia PIT-u. Teraz można bez wychodzenia z domu umówić się na szczepienie przeciwko COVID-19, a także wziąć udział w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym.

PekaoID to elektroniczna metoda potwierdzania tożsamości, która zyskała już wśród klientów Banku Pekao rzeszę zwolenników. Korzysta z niej już ponad 950 tys. osób. Uruchomienie jej jest bezpłatne oraz niezwykle proste. Aby załatwiać sprawy urzędowe przez internet i korzystać z wybranych usług konsumenckich w sektorze energetycznym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym oraz usług medycznych, wystarczy zalogować się do bankowości Pekao24 lub aplikacji PeoPay i złożyć wniosek o wydanie i aktywowanie PekaoID.

PekaoID umożliwia każdemu klientowi Banku Pekao, który korzysta przez internet z konta osobistego i został zweryfikowany w oddziale, dostęp online do danych rejestrowych, podatkowych, zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych. Za pomocą PekaoID tworzy się także Profil Zaufany, dzięki któremu można złożyć elektronicznie podpis zaufany w kontaktach z e-administracją. Nie trzeba pamiętać haseł do serwisów internetowych różnych usługodawców - innych podmiotów niż bank, w tym e-urzędów - wymagających uwierzytelnienia i wykorzystujących w tym zakresie usługę mojeID. To bardzo wygodne – wyjaśnia Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Wielu klientów Banku Pekao skorzystało z PekaoID przy okazji rozliczenia online rocznych deklaracji podatkowych (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38). Można było w ten sposób złożyć e-PIT poprzez e-Urząd Skarbowy. Teraz, z pomocą PekaoID można do końca września wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym poprzez stronę www.spis.gov.pl i aplikację spisową. Istnieje też możliwość, by w wygodny sposób zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Korzystając z cyfrowej bankowości PekaoID można zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta - serwisu Ministerstwa Zdrowia i NFZ. W serwisie można wybrać termin i umówić się na szczepienie w wybranym punkcie szczepień, sprawdzić czy ma się wystawione e-skierowanie na szczepienie, pobrać kod QR potwierdzający zaszczepienie. IKP pozwala też sprawdzić informacje o zdrowiu nie tylko swoim, ale i dzieci lub upoważnionych bliskich, sprawdzić e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania czy dowiedzieć się do kiedy przebywa się na kwarantannie. 

Pekao ID działa bardzo prosto. W ramach procesu realizowanego na stronie usługodawcy klient Pekao wybiera potwierdzenie tożsamości z bankiem. Po zalogowaniu do serwisu internetowego Pekao24 potwierdza swoją tożsamość i swoje dane kodem SMS lub autoryzacją mobilną PeoPay. Użytkownik automatycznie wraca na stronę internetową usługodawcy, który otrzyma od banku elektroniczne potwierdzenie jego tożsamości. Co ważne, usługodawca nie otrzymuje danych do logowania do bankowości elektronicznej, nie ma także dostępu do bankowego rachunku klienta, zaś bank nie ma wglądu do sprawy, którą załatwia klient. Usługa spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa i poufności zgodne z wymogami Rozporządzenia eIDAS.

 

 

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 230 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).

Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

NARZĘDZIA
  Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi.

Karolina Maciaszek
Kierownik Biura Komunikacji Korporacyjnej

tel.: +48 727 413 379
Paweł Jurek
Rzecznik Prasowy

tel.: +48 571 398 741