KOMUNIKAT PRASOWY

01.06.2021

Dzieci w świecie finansów – czyli na co oszczędzają najmłodsi w Banku Pekao S.A.

W tym roku Dzień Dziecka w Banku Pekao jest wyjątkowy, ponieważ swoje pierwsze urodziny świętuje Pakiet PeoPay KIDS! Po roku od wdrożenia bilans korzystania z bankowości dla dzieci to blisko 50 tys. małych użytkowników, ponad 36 mln zł oszczędności i ponad 68 tys. założonych wirtualnych skarbonek. Zdradzamy, na co zbierają najmłodsi, i czy udaje im się gromadzić potrzebne środki? Oto szczegóły.

Pierwsze urodziny Pakietu PeoPay KIDS dla dzieci Bank Pekao świętuje razem z najmłodszymi. Do 20 czerwca na bankowym profilu na Facebooku trwa konkurs plastyczny dla dzieci do 17. roku życia, w którym bank zachęca do namalowania, na co oszczędzają nasze pociechy. Do wygrania jest 30 pakietów nagród (gigantyczna maskotka z bohaterami Brygady PeoPay KIDS, gra planszowa na Szlaku tajemnic oszczędzania i smartband).

Dodatkowo z okazji Dnia Dziecka dla obecnych i nowych klientów bank razem z partnerem Legimi przygotował prezent dla dzieci w różnym wieku – książkę (e-book lub audiobook) z dostępnej listy 40 pozycji. Książkę można pobrać na stronie internetowej www.legimi.pl/pekao do 6 czerwca br. Wystarczy zalogować się lub zarejestrować na stronie Legimi i podać hasło, które nasi klienci otrzymają w wiadomości w bankowości internetowej Pekao24.

Dzień Dziecka to idealny moment, aby przedstawić świat finansów naszych dzieci. Po roku od wdrożenia widać, że Pakiet PeoPay KIDS cieszy się dużym zainteresowaniem najmłodszych i ich rodziców. Korzysta z niego już blisko 50 tys. małych klientów. Dzięki niemu dzieci uczą się praktycznej nauki finansów oraz zasad oszczędzania. W skład pakietu wchodzi konto osobiste i oszczędnościowe, aplikacja dla dziecka oraz karta płatnicza dziecka, a także kontrola rodzicielska w Panelu rodzica w jego bankowości internetowej i mobilnej.

Warto podkreślić, że polskie dzieci naukę finansów chętnie rozpoczynają od najmłodszych lat. 42 proc dzieci, które mają Pakiet PeoPay KIDS jest w wieku 6-9 lat, grupa wiekowa 10-12 lat stanowi 58 proc. Po roku istnienia bankowej aplikacji dla najmłodszych, wiemy, że dzieci uwielbiają tworzyć wirtualne skarbonki i oszczędzać na swoje wymarzone cele. Młodzi klienci mają w swojej aplikacji ponad 68 tys. wirtualnych skarbonek. Każde dziecko oszczędza, jak chce i lubi. Jedne tworzą więcej skarbonek, inne po prostu uczą się oszczędzać i zbierają pieniądze do jednej skarbonki. W aplikacji PeoPay KIDS rekordziści założyli nawet 20 skarbonek na różne cele.

Najczęściej dzieci zbierają w swoich wirtualnych skarbonkach na telefon, komputer i prezenty dla mamy. Często celem zbiórki jest też rower, hulajnoga, rolki, gry, zabawki, sprzęty elektroniczne, wakacje i zwierzęta. Są jednak także skarbonki „na czarną godzinę”, „na wszelki wypadek” czy „trudne czasy”. Co ciekawe skarbonki z precyzyjnie określonym celem mają znacznie lepsze saldo – dzieci gromadzą na nich aż 82 proc. swoich oszczędności, podczas gdy na skarbonce „Różne”, na której cel jest nieokreślony, jest to 18 proc.

Oczywiście w edukacji finansowej ważna jest rola dorosłych i wspieranie dzieci w realizacji ich celów poprzez przekazywanie kieszonkowego. Dzieci średnio co miesiąc otrzymują 24 zł na konto osobiste i 30 zł do skarbonek. Dzięki temu 47 proc. z nich posiada oszczędności na skarbonkach w wysokości do 1 000 zł. Rekordziści mają zebrane nawet 10 tys. zł. W sumie posiadacze Pakietu PeoPay KIDS zaoszczędzili już ponad 36 mln zł.

Dane analizowane przez nas w ramach usługi PeoPay KIDS pokrywają się z podstawowymi zasadami oszczędzania dorosłych. Jeżeli mamy określony cel, na który zbieramy, mamy większą motywację i dyscyplinę do odkładania pieniędzy i nie wydajemy ich na bieżące cele. I choć widzimy pole do dalszej edukacji młodego pokolenia o roli oszczędzania w naszym życiu, to nasze analizy jasno pokazują, że dzieci w Polsce świadomie podchodzą do swoich finansów – mówi Tomasz Molenda, dyrektor biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Banku Pekao S.A.

Warto uczyć dzieci systematycznego oszczędzania. W aplikacji PeoPay KIDS swoje postępy dziecko obserwuje na bieżąco. Gdy uda mu się uzbierać pieniądze, z satysfakcją może kupić wymarzoną rzecz i zapłacić za nią swoją własną, imienną kartą płatniczą do konta. Aż 96 proc. najmłodszych klientów Banku Pekao ma aktywną kartę do konta Mastercard PeoPay KIDS.

Bank Pekao razem z rodzicami uczy dzieci oszczędzania i wprowadza je w świat finansów już od najmłodszych lat. Rodzinne bankowanie w Pekao jest dziecinnie proste zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Panelu rodzica w swojej bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay Rodzice mogą ustawić dziecku kieszonkowe, określić limity na karcie dziecka, zaakceptować doładowanie telefonu, zakup kodu do gier czy realizację przelewu. Co najważniejsze Rodzice sprawują dyskretny nadzór nad finansami dziecka. Oferta banku jest wciąż rozwijana z myślą o dzieciach i z ich czynnym udziałem. Nowe usługi dla najmłodszych pojawią się jeszcze przed wakacjami, a to wszystko po to, aby mali klienci korzystali z usług, jakich potrzebują.

Aby oszczędności dzieci rosły równie szybko jak one same, warto już od najmłodszych lat założyć dziecku konto. Do końca czerwca w Banku Pekao za otwarcie Pakietu PeoPay KIDS i spełnienie warunków promocji dziecko może zyskać 50 zł kieszonkowego na start i 2 proc. na koncie oszczędnościowym Mój Skarb do kwoty 3000 zł przez 3 miesiące od otwarcia.

 

 

 

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 230 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).

Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

Do pobrania

NARZĘDZIA
  Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi.

Karolina Maciaszek
Kierownik Biura Komunikacji Korporacyjnej

tel.: +48 727 413 379
Paweł Jurek
Rzecznik Prasowy

tel.: +48 571 398 741