Mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Gdańska wzięli udział w mobilnych zbiórkach krwi, zorganizowanych w ostatnich dniach czerwca przez Bank Pekao S.A. przy współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Do udziału w akcji zgłosiło się wielu chętnych dawców, dzięki którym udało się zebrać blisko 25 litrów krwi.
Akcja krwiodawcza Banku Pekao i PCK pod hasłem „Oddając krew, ratujesz życie” odbyła się na chwilę przed wakacjami w Krakowie (16.06), Warszawie (21.06) i Gdańsku (28.06). Mobilne zbiórki krwi okazały się być strzałem w dziesiątkę. Wśród dawców znaleźli się debiutujący w roli krwiodawców, których zachęciła obecność ambulansu blisko ich miejsca zamieszkania. Dzięki inicjatywie Regionalne Centra Krwiodawstwa zebrały około 25 litrów krwi - ilość, która uratuje niejedno ludzkie życie.
Podczas akcji mogli oddać krew wszyscy zainteresowani do 65 r.ż. i w dobrej kondycji zdrowotnej. W organizacji i promocji inicjatywy pomagali wolontariusze z banku. Udzielali podstawowych informacji o zasadach oddawania krwi, przypominali o zasadach bezpieczeństwa i rozdawali butelki z wodą. Łącząca ludzi chęć niesienia pomocy wpłynęła na wyjątkową atmosferę wydarzeń.
- Zaczynają się wakacje i widzimy z dnia na dzień jak szybko rośnie zapotrzebowanie na krew. Lato to nie tylko czas beztroski i zabawy, ale także większej liczby wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń. Doświadczenia wynikające z pandemii pokazują, że obecnie krew jest nam jeszcze bardziej potrzebna.– mówi Agnieszka Jagiełło, dyrektor oddziału Banku Pekao S.A. - Akcja banku była odpowiedzią na apele dotyczące jej braku, ale miała na celu także uświadomienie, że krew ratuje życie i w każdej chwili może być potrzebna każdemu z nas.
- Bardzo się cieszymy, że nasi partnerzy angażują się w promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Wspólnie z Bankiem Pekao zebraliśmy ponad 24 litry krwi. Takie akcje są bardzo potrzebne, zwłaszcza w okresie letnim, więc mamy nadzieję na ich kontynuację - Sławomir L. Kaczyński, przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK.
W akcji krwiodawczej wzięło udział wielu honorowych dawców krwi, którzy od lat uczestniczą w podobnych wydarzeniach. Dołączyło do nich sporo osób, które zdecydowały się na taki krok po raz pierwszy w życiu. Nie sprawdziły się obawy, że pandemia zmniejszy liczbę chętnych. Okazało się, że odległości też nie są im straszne, gdyż dojeżdżali na akcję z okolicznych miejscowości, by oddać krew.
Jedna z wolontariuszek, Agnieszka Szyszko, specjalista w obszarze bankowości detalicznej, tak podsumowała udział w inicjatywie - Od lat jestem krwiodawcą i staram się zachęcać innych, by także spróbowali tego sposobu na życie. Chyba tak można nazwać gotowość do dzielenia się „darem życia” kilka razy w roku. Pracujemy w Elblągu i aby przyjechać na akcję organizowaną w Gdańsku, pokonałyśmy kilkadziesiąt kilometrów. Było warto! Wspomnienie ze wspólnej akcji i poczucie satysfakcji towarzyszące pomaganiu pozostanie z nami na długo.
Na propozycję przyłączenia się do akcji krwiodawstwa bez wahania odpowiedzieli oprócz wolontariuszy, także menedżerowie z banku. Monika Czupajło, Dyrektor Makroregionu Pomorskiego Bankowości Detalicznej, wskazała na szerszą perspektywę inicjatywy - W przygotowanie wydarzenia włączyli się pracownicy banku i jest to znakomity przykład budowania zaangażowania społecznego firmy. Wsparcie inicjatywy na rzecz ratowania zdrowia i życia było dla nas czymś naturalnym, stąd liczna obecność grupy menedżerów na miejscu akcji w Gdańsku. Kilkorgu z nas udało się oddać krew, a każdy z nas szczerze kibicował całemu przedsięwzięciu. Zbiórki krwi są wydarzeniami, dzięki którym niesiona jest realna pomoc.
- Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Postawa wielu wieloletnich krwiodawców była niezwykle budująca. Pojawiły się nawet osoby, które w przeszłości w różnych okolicznościach same skorzystały z banku krwi. Usłyszeliśmy wiele różnych niesamowitych historii – mówi Agnieszka Jagiełło z Banku Pekao. - Niektóre z tych osób nie kryły wzruszenia i dziękowały bankowi za zaangażowanie w akcję niesienia pomocy społecznej.
Bank Pekao organizuje i bierze udział w wielu programach społecznych. Przyznaje granty na działalność lokalną w ramach projektu #jesteśmyblisko, współpracuje z organizacjami pożytku publicznego m.in. na rzecz zwierząt, środowiska, osób potrzebujących, edukacji. Od początku pandemii bank przekazał liczne darowizny do szpitali i medyków oraz schronisk dla zwierząt. Wszystkie te działania wpisują się w strategię banku jako instytucji odpowiedzialnej społecznie.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 240 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).
Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.