Pastel „Bratki” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego należący do Banku Pekao i zdeponowany w Muzeum Narodowym w Krakowie, można zobaczyć na wystawie pt. „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki Rzemiosł, 1890-1918”, którą zorganizowała William Morris Gallery w Londynie. Jest to pierwsza tak szeroko przedstawiająca dorobek młodopolskich artystów zagraniczna prezentacja ich dzieł, która w sposób szczególny przybliża zwłaszcza bogatą twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
„Bratki” i „Orzeł” są jednymi z najcenniejszych dzieł wchodzących w skład kolekcji prawie 1200 eksponatów, które – w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji poczynionych przez Bank Pekao w latach 90-tych – stały się jego własnością.
Obydwie prace Wyspiańskiego przekazane zostały przez Pekao w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie, wzbogacając imponującą krakowską kolekcję dzieł autora. Pastel „Bratki” został wypożyczony przez londyńską William Morris Gallery, która organizuje pierwszą na świecie wystawę poświęconą polskiej secesji pt. „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk
i Rzemiosł, 1890-1918”. Przy jej tworzeniu szczególny akcent został położony na zaprezentowaniu zwiedzającym twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy dorobek tego wybitnego artysty będzie prezentowany poza granicami naszego kraju.
– Pastel „Bratki” jest prezentowany publiczności po raz pierwszy od 90 lat, a zatem jest to naprawdę niezwykłe wydarzenie dla miłośników sztuki. Cieszę się, że jedna z dwóch prac Stanisława Wyspiańskiego, które Pekao posiada w swoich zbiorach, stała się elementem pierwszej zagranicznej wystawy prezentującej dokonania młodopolskich twórców, dzięki czemu, jako mecenas polskiej kultury, mamy wkład w jej promocję za granicą. Chcemy umożliwić obcowanie ze sztuką jak najszerszemu gronu odbiorców, dlatego już niebawem udostępnimy szerokiej publiczności całokształt naszej kolekcji, która obejmuje zarówno prace klasyków, jak i współczesnych artystów. Aktualnie dobiegają końca prace nad projektem naszej wirtualnej galerii, do zwiedzania której już dziś bardzo serdecznie zapraszam – podkreśla Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.
„Bratki” to projekt wykonany w 1897 r. przez Wyspiańskiego do polichromii w kościele Ojców Franciszkanów w Krakowie. Namalowany został pastelami na papierze i naklejony na tekturę. „Bratki” to jeden z trzech motywów kwiatowych (obok róż i nasturcji), którymi artysta dopełnił geometryczną kratownicę na ścianach w prezbiterium, transepcie i zachodnim przęśle krzyża greckiego kościoła Ojców Franciszkanów.
Wystawa pt. „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918” została zorganizowana przez William Morris Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Instytutem Kultury Polskiej, a odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach międzynarodowego programu „Kultura Inspirująca”. Ekspozycję można zwiedzać od 9 października 2021 do 30 stycznia 2022.
Autorem fotografii jest pan doktor Piotr Kucia
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 240 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,8 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).
Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.