Bank Pekao S.A. wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim prowadzą kampanię pod hasłem „Warto być Polakiem” wspierającą patriotyzm gospodarczy. Kontekstem do tego jest emisja banknotu kolekcjonerskiego i złotej monety kolekcjonerskiej z wizerunkiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Hasło kampanii jest zaczerpnięte z historycznego przemówienia tragicznie zmarłego Prezydenta RP wygłoszonego podczas obchodów Święta Niepodległości w 2009 r.
Kampania opiera się na idei współczesnego patriotyzmu gospodarczego, w którym państwo realizuje swoje zadania wobec obywateli, zarządzając strategicznymi gałęziami gospodarczymi, takimi jak sektor energetyczny czy finansowy. Istotnym elementem tego ostatniego jest zarówno Narodowy Bank Polski, jak i Bank Pekao S.A., drugi największy bank uniwersalny w Polsce.
– Przedwojenna idea niepodległości jako fundamentu gospodarczego przyświecała prezydenturze Lecha Kaczyńskiego – przypomina nadzorujący Bank Pekao S.A. Wicepremier Jacek Sasin, współpracownik zmarłego tragicznie Prezydenta RP i Minister Aktywów Państwowych – Zmarły Prezydent był wielkim propagatorem idei patriotyzmu gospodarczego. Podkreślał, że nieskrępowany żadnymi regułami rynek nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy. Siła gospodarki bierze się z ludzkiej pracy. To ona prowadzi do dobrobytu i powiększania narodowego majątku. Idee, które głosił realizuje z powodzeniem Ministerstwo Aktywów Państwowych, które udowodniło, że nadzór nad spółkami Skarbu Państwa nastawiony na rozwój i pomnażanie majątku państwowego przynosi dobre efekty.
Kampania Pekao S.A. i NBP to wspólna inicjatywa obu instytucji wpisująca się w listopadowe obchody Święta Niepodległości. Wzór banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński podpisał 10 kwietnia 2021 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Do obiegu wejdzie 9 listopada 2021 r.
– Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi – podkreśla prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Banknot z wizerunkiem zmarłego tragicznie Prezydenta RP będzie miał nakład do 80 tys. Oprócz wizerunku Lecha Kaczyńskiego na rewersie znajdzie się budynek Muzeum Powstania Warszawskiego oraz dźwigi gdańskiej stoczni.
– NSZZ Solidarność, którego współzałożycielem był śp. Lech Kaczyński, kontynuował ideę, na której oparła się założona w 1929 roku Polska Kasa Oszczędności, ideę wspólnotowej odpowiedzialności za kraj i jego rozwój – zwraca uwagę Leszek Skiba, Prezes Zarządu Pekao S.A. – Od początku swojego istnienia nasz bank stawiał sobie za cel nie tylko opiekę nad finansami Polaków, ale także budowę marki Polski w kraju i na świecie, udowadniając w ten sposób, że warto być Polakiem.
– Towarzyszymy w codziennym bankowaniu blisko 6 milionom klientów, równocześnie wspierając inicjatywy wzmacniające pozycję Polski na świecie – dodaje Wiceprezes Zarządu Pekao S.A. Paweł Strączyński, jeden z pomysłodawców kampanii. – Angażujemy się merytorycznie i finansowo na rzecz różnego rodzaju kongresów gospodarczych. Dzieła sztuki wybitnych twórców z kolekcji naszego banku są wypożyczane na wystawy krajowe i zagraniczne, promując dziedzictwo kulturowe Polski. Promowanie patriotyzmu gospodarczego jest więc elementem naszego biznesowego DNA. Cieszę się zatem, że razem z NBP przyczynimy się do popularyzacji tej postawy.
Wielkoformatowe bilbordy promujące patriotyzm gospodarczy będą eksponowane przez cały listopad w centrach kilkunastu polskich miast. Będzie można zobaczyć je w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu, Toruniu, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze, Legnicy i Jeleniej Górze.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 240 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,8 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).
Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.