KOMUNIKAT PRASOWY

20.05.2022

Światowy Dzień Pszczół w Banku Pekao. Bank zaprosił do swojej siedziby dzieci z Ukrainy

Pszczoły jako owady zapylające, pełnią ważną rolę w ekosystemie, a do tego produkują pyszny i zdrowy miód. Obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Pszczół Bank Pekao świętuje razem z Fundacją Apiterra, partnerem społecznym banku. Wydarzenie edukacyjne odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy „Bank miodem płynący”. Już po raz czwarty dziedziniec przy centrali banku zmienił się w pszczele stoisko, na którym prezentowane są materiały edukacyjne opowiadające o życiu i zwyczajach tych pożytecznych owadów.

W tym roku do wspólnego świętowania zaproszone zostały również dzieci – polskie i ukraińskie – ze Szkoły Podstawowej nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie oraz ich nauczyciele. W obchodach bierze udział ponad 50 uczniów, z trzech klas wczesnoszkolnych. Dla uczestników wydarzenia przygotowano film nt. pszczelarstwa w Tanzanii, warsztaty oraz prelekcję na temat inicjatyw dotyczących bioróżnorodności, w tym ochrony owadów, w jakie włącza się Bank Pekao. W samym banku na dachu budynku C znajduje się 9 uli, które na co dzień dają schronienie aż 240 tysiącom pszczół.

Nie każdy pewnie wie, że najstarszy dowód na konsumpcję miodu pochodzi sprzed około 12 tysięcy lat przed naszą erą. Tego i innych ciekawych rzeczy – w tym budowy ula czy miodarki, urządzenia do odwirowywania miodów z plastrów pszczelich, dzieci oraz pracownicy mogą dowiedzieć się na warsztatach, które towarzyszą obchodom wydarzenia. Dla młodszych przygotowano dodatkowo pszczele gry oraz zabawy: krzyżówki i kolorowanki. Wszystkie materiały zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: polskim i ukraińskim, tak aby dzieci zza wschodniej granicy mogły w pełni skorzystać z przygotowanych pomocy edukacyjnych i w pełni radośnie świętować dzień poświęcony naszym skrzydlatym, pracowitym przyjaciołom. Całość prowadzi pan Tomasz Petryka – Prezes Fundacji Apiterra oraz bankowi wolontariusze. Na zakończenie zaplanowany jest również poczęstunek oraz drobne upominki – w tym miód z bankowej pasieki.

Bank Pekao troszczy się o środowisko naturalne, zachęcając niezmiennie swoich pracowników do postaw pro-ekologicznych. Do edukacji przyrodniczej podchodzimy odpowiedzialnie, w pełnym poszanowaniu dla bioróżnorodności i otaczającej nas przyrody. Potwierdzają to inicjatywy takie jak Bank miodem płynący, dzięki któremu propagujemy wiedzę o pszczołach, czy program edukacyjny EKOlogia na bank!, promujący odpowiedzialną konsumpcję. Wszystkie te działania doskonale wpisują się w przyjętą w czerwcu 2021 r. strategię ESG Banku Pekao powiedział Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A., który razem z pracownikami i dziećmi bierze udział w obchodach Światowego Dnia Pszczół.

Współpraca Banku Pekao z fundacją Apiterra trwa od 2018 roku. Wspólna inicjatywa „Bank miodem płynący” ma na celu zachęcenie pracowników do bardziej pro-ekologicznego życia na co dzień. Zakłada całościowe i usystematyzowane działania skierowane do pracowników i propagujące wiedzę związaną z pszczołami, ich wpływem na eko-system, ratowaniem i rozwojem pszczelich rodzin, w tym pszczoły miodnej, ale także dzikiej. Wykorzystuje do tego najbliższe sąsiedztwo rodzin pszczelich, które od 4 lat zamieszkują w 9 ulach na dachu budynku Centrali Banku w Warszawie

- Od stuleci na terenie Polski i Europy Środkowo - Wschodniej pszczoły zamieszkują barcie. Kłody bartne wieszane przez bartników na drzewach to ich naturalny i pierwotny habitat. Bank oprócz pszczoły miejskiej, interesuje się również losem pszczoły dzikiej, która pełni bardzo ważną rolę w eko-systemach leśnych. Zapylają wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Dlatego też bankowi wolontariusze wraz z Fundacją Apiterra, pod czujnym okiem Bractwa Bartnego, zbudowali barcie, które zawisną na drzewach Puszczy Stromeckiej, dając dom pszczelim rodzinom – powiedział Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A., dyrektor Biura Wolontariatu i Kultury Korporacyjnej w Banku Pekao S.A.

Do tej pory, w ramach inicjatywy, przygotowano wizyty i warsztaty w bankowej pasiece miejskiej, stoisko edukacyjne czy też cykl webinarów edukacyjnych: „SOS pszczoły!”, „Po co nam pszczoły i jak możemy im pomóc?”, „Co to jest właściwie ten miód, z czym się go je i od kiedy jest z nami?”, „Dlaczego królowa śpiewa, a pszczoły tańczą?”. Dostępne są również filmy instruktażowe, stanowiące zapis działań w bankowej pasiece. Pracownicy banku oraz goście mają szansę dowiedzieć się też jak założyć pasiekę i zostać pszczelarzem miejskim. 

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 270 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,1 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

Do pobrania

NARZĘDZIA
  Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influencerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi.

Paweł Jurek
Rzecznik Prasowy