Bank Pekao S.A. rozpoczął wydawanie debetowej wielowalutowej karty MasterCard na ekologicznym plastiku dla klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji. Jest to odpowiedź banku na oczekiwania klientów biznesowych, którzy cenią sobie ideę zrównoważonego rozwoju i jej wartości.
Karta wielowalutowa MasterCard jest wyprodukowana w 99% z PCV pochodzącego z recyklingu odpadów poprzemysłowych. Dzięki temu, jej produkcja zmniejsza całkowite zużycie energii o 54%, natomiast ślad węglowy o 75%. Poprzez ponowne wykorzystanie plastiku, ogranicza także zużycie materiałów nierecyklingowanych o 98%.
– Wielu naszych klientów jest silnie zorientowanych na działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Chcemy dostarczać im produkty i usługi, które będą pasowały do ich organizacji, czyli zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Stworzone z myślą o otoczeniu, zarówno tym bliższym, jak i dalszym. Ta karta to nie tylko nasz ukłon w stronę klientów, to także mała cegiełka dołożona do działań Banku Pekao, która wraz z innymi prowadzonymi przez nas aktywnościami, składa się na realizację złożonego planu ESG – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.
Folder oraz koperta do wielowalutowej karty debetowej MasterCard dla przedsiębiorców, również zostały wyprodukowane z myślą o środowisku. Folder jest wykonany w 100% z papieru z recyklingu, koperta natomiast posiada certyfikat PEFC. Dokument potwierdza, że wykorzystywane w produkcji drewno zostało pozyskane z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, a materiał jest monitorowany zarówno w trakcie wszystkich procesów produkcyjnych, jak i handlowych.
Wprowadzenie do oferty karty produkowanej z ekologicznego plastiku wpisuje się w Strategię ESG banku na lata 2021-2024, która zakłada m.in. kontynuację wprowadzania usprawnień proekologicznych w swoich lokalizacjach, skupienie się na monitorowaniu zużycia surowców i materiałów, a także działaniach less waste.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 281 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.