Obrazy m.in. Bożenny Biskupskiej, Juliana Fałata, Wojciecha Kossaka, Tadeusza Dominika czy Jerzego Nowosielskiego – to tylko niektóre dzieła ze zbiorów Banku Pekao S.A., które można obejrzeć na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie. Ekspozycja jest dostępna od 28 kwietnia do 11 czerwca br. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Bank Pekao przez dziesięciolecia zgromadził bogate zbiory dzieł sztuki. Dziś może pochwalić się prawie 1200 wartościowymi eksponatami z obszaru sztuk pięknych i użytkowych, autorstwa przeważnie polskich artystów.
– Bank Pekao w swojej długiej historii zapisał się nie tylko jako instytucja świadcząca usługi finansowe, ale również jako wielki mecenas zaangażowany w promowanie dziedzictwa i kultury polskiej. Cieszę się, że bogate zbiory banku, wśród których znajdują się płótna najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego XIX i XX stulecia, od dziś będą mogły być podziwiane w murach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wspieranie i upowszechnianie polskiej sztuki i jej twórców to niezwykle ważna działalność przynosząca zaszczyt wszystkim zaangażowanym podmiotom. Jako Minister Aktywów Państwowych jestem dumny, że polskie spółki mają swój udział w tym godnym pochwały przedsięwzięciu, które, mam nadzieję, będzie z powodzeniem kontynuowane w przyszłości – powiedział Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.
Wystawa „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie jest pierwszą stacjonarną prezentacją części zbiorów dzieł sztuki Banku Pekao wyeksponowaną dla szerokiej publiczności.
– Ogromnie cieszę się, że Bank Pekao uczestniczy w szerzeniu kultury wśród Polaków. Dzieła z naszej kolekcji, które do tej pory były dostępne jedynie dla naszych pracowników, teraz będą mogły zachwycać również szerokie grono zwiedzających. Kultura stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości i świadomości narodowej. Dlatego staramy się ją promować i wspierać. Mam nadzieję, że wystawa zgromadzi wielu miłośników malarstwa – mówi Leszek Skiba, Prezes Banku Pekao S.A.
Ekspozycja w Pałacu Czapskich będzie dostępna także podczas Nocy Muzeów, która w tym roku odbędzie się 13 maja.
Część wystawionych prac już można podziwiać na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki, w zakładce „Nasza kolekcja”. Wśród przedstawionych tam dzieł znajdziemy prace autorstwa: Juliana Fałata, Franciszka Maśluszczaka, Stanisława Kamockiego, Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Nałęcza, Jana Stanisławskiego czy Zygmunta Waliszewskiego.
Na wystawie „Koloryt rozmaitości” można zobaczyć 51 obrazów pędzla 23 artystów. Wśród nich są:
- Bożenna Biskupska
- Marian Czapla
- Tadeusz Dominik
- Edward Dwurnik
- Julian Fałat
- Stanisław Kamocki
- Wiktor Korecki
- Łukasz Korolkiewicz
- Wojciech Kossak
- Franciszek Maśluszczak
- Eugeniusz Minciel
- Henryk Musiałowicz
- Artur Nacht-Samborski
- Włodzimierz Nałęcz
- Jerzy Nowosielski
- Teresa Pągowska
- Hanna Rudzka-Cybisowa
- Jan Stanisławski
- Wiesław Szamborski
- Zygmunt Waliszewski
- Urszula Wilk
- Walenty Wróblewski
- Jadwiga Żołyniak
Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie, część dzieł z projektu „Koloryt rozmaitości” będzie można obejrzeć podczas wystaw plenerowych w wybranych miastach w Polsce.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.