Fundacja Banku Pekao S.A. sfinansuje 70 projektów zgłoszonych w ramach VII edycji konkursu „Jesteśmy blisko”. Granty o łącznej wartości 392 tys. złotych zostaną przekazane na pomoc dla 14 306 osób i 250 zwierząt ze schronisk. Wsparcie otrzymają m.in. dzieci i młodzież, seniorzy, lokalna społeczność oraz uchodźcy z Ukrainy. Pomoc trafi też do czworonogów będących pod opieką schronisk. Inicjatywa potrwa do początku wakacji.
Od 2019 roku Bank Pekao S.A. wraz z Fundacją Banku Pekao S.A. organizuje konkurs „Jesteśmy blisko”, dzięki któremu pracownicy angażują się w pomoc lokalnym społecznościom. Wolontariusze zgłaszają pomysły na lokalny wolontariat, a projekty wybrane przez komisję konkursową otrzymują dofinansowanie. Głównymi celami inicjatywy jest przede wszystkim: odpowiedź na potrzeby społeczne oraz pobudzanie aktywności wolontariackiej wśród pracowników. W poprzednich edycjach projektu udało się pomóc m.in. dzieciom będącym pod opieką świetlic i placówek opiekuńczo-wychowawczych, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, sportowcom oraz zwierzętom w schroniskach.
- Fundacja Banku Pekao S.A. od lat działa na rzecz potrzebujących w całej Polsce, realizując tym samym strategię banku jako instytucji odpowiedzialnej społecznie. Dzięki projektom organizowanym w ramach konkursu „Jesteśmy blisko”, pomagamy lokalnym społecznościom, a naszym wolontariuszom dajemy szansę na uczestnictwo w działaniach pro bono – mówi Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A. - To właśnie dzięki ich determinacji oraz poświęceniu, możemy wprowadzać pozytywne zmiany w życiu lokalnych społeczności. Fundacja wspiera i docenia inicjatywy pomocowe organizowane przez wolontariuszy zatrudnionych w Banku Pekao.
W ramach siódmej edycji „Jesteśmy blisko” wybrano 70 najlepszych akcji pomocowych. Grant przeznaczony na realizację pojedynczego projektu wynosi od 5 000 do 7 000 złotych brutto i jest uzależniony od wnioskowanego kosztorysu. Przez następne tygodnie pomoc dotrze do 56 miejscowości w całej Polsce. Wolontariusze banku i lokalna społeczność będą działali razem dla podopiecznych placówek opiekuńczych, seniorów, uczniów, niesłyszącej młodzieży, osób ze spektrum autyzmu, członków klubów sportowych, pacjentów hospicjów, druhów z OSP, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich oraz uchodźców z Ukrainy.
- Wolontariat to nie tylko okazja do pomagania innym, ale także do rozwoju osobistego. Dzięki niemu można uczyć się nowych umiejętności i zdobywać cenne doświadczenia. To niezwykle ważny element budowania społeczeństwa obywatelskiego, w którym każdy z nas ma swoje miejsce i może przyczynić się do jego rozwoju – mówi Zbigniew Chmiel, dyrektor Pionu Zasobów Ludzkich Banku Pekao S.A. – Jestem dumny, że pracownicy Banku Pekao są częścią inicjatywy „Jesteśmy blisko” i aktywnie angażują się w nią, pokazując, że warto działać na rzecz potrzeb lokalnej społeczności.
W obecnej edycji konkursu „Jesteśmy blisko”, prowadzone akcje wesprą m.in. osoby z różnego typu niepełnosprawnościami, np. poprzez realizację projektu „Morska Baza Mechelinki” (Gdynia), który pozwoli osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi i motorycznymi uczestniczyć w specjalnych zajęciach rehabilitacyjnych na pływalni.
W konkursie ponad połowa grantów sfinansuje projekty na rzecz dzieci. Dzięki funduszom mali pacjenci ze Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej spędzą swój wymarzony Dzień Dziecka, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie po remoncie zyskają pomieszczenia, tzw. „strefy ciszy”. Wiele z inicjatyw, które zostaną zrealizowane dla najmłodszych będzie dotyczyło ich dobrostanu psychicznego. W obliczu rosnącej liczby diagnoz chorób i zaburzeń psychicznych, które dotykają zwłaszcza młode pokolenia, takie akcje są szczególnie potrzebne. Dzięki programowi „Jesteśmy blisko” wiele z nich przyczyni się do poprawy jakości życia dzieci i młodzieży, np. remonty sal i gabinetów terapeutycznych oraz organizacja warsztatów rozwojowych.
Wolontariusze jak co roku pamiętają też o najstarszych. Klub Seniora z Wigorem w Zamościu udowodni, że ruch to zdrowie, a wiek to tylko liczba. Środki finansowe przekazane placówce pomogą zrealizować ten pomysł przez doposażenie klubu w sprzęt sportowy. Wsparcie otrzymają również schroniska dla zwierząt. Wolontariusze z Rudy Śląskiej odwiedzą Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „FAUNA”, gdzie podejmą się wyprowadzenia psów na spacer oraz prac porządkowych w boksach i kociarni.
Pracownicy Banku Pekao nie są również obojętni na losy osób pochodzących z Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Polsce. Dla niesłyszącej młodzieży polsko-ukraińskiej z Katowic zostaną przygotowane warsztaty z autoprezentacji. Samorządowe Przedszkole nr 135 w Krakowie zorganizuje dzień otwarty, którego hasłem przewodnim będzie integracja polsko-ukraińska. Natomiast w Warszawie wolontariusze pomogą w odnowieniu sali do zajęć twórczych – „Bo w przyjemniej przestrzeni odchodzą na bok wszystkie smutki…”
Projekty na rzecz wolontariatu lokalnego są tworzone oddolnie - przez pracowników banku z całej Polski. To wolontariusze decydują o tym, jak będzie wyglądała realizacja pomysłu. Potrzeby, które dotykają społeczności są różne: począwszy od wszelkiego rodzaju warsztatów, kończąc na remontach sal terapeutycznych lub siłowni dla młodzieży z placówek opiekuńczych. Więcej na temat konkursu „Jesteśmy blisko” oraz zaplanowanych w najbliższym czasie inicjatyw można przeczytać na stronie: Wolontariat - Bank Pekao S.A.
Poniżej przestawiamy kilka zaplanowanych do realizacji projektów:
Zaczarowany ogród (Leszno)
Wolontariusze pomogą w stworzeniu sensorycznego ogrodu dla uczniów szkoły specjalnej. Oprócz wyboru i sadzenia roślin, wolontariusze będą pracować przy montażu ścieżki, domków dla ptaków i pszczół murarek. Prace będą realizowane wspólnie z rodzicami oraz społecznością uczniowską.
Pełnoprawni w sztuce (Radom)
Wolontariusze pomogą w przygotowaniu autorskiego spektaklu teatralnego z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną, które wcielą się w aktorów. Włączą się w przygotowanie scenografii, a w dniu premiery udzielą pomocy aktorom, pełniąc rolę ich „cieni”. W kluczowych momentach wolontariusze będą suflerami, pomogą też podczas wymiany scenografii na scenie.
Rejs po Wiśle z Żubrem (Warszawa)
Wolontariusze przygotują rejs po Wiśle dla dzieci i młodzieży z domów dziecka. Doświadczeni żeglarze podzielą się z uczestnikami wiedzą o rzekach i żegludze. Zwrócą uwagę na wartość rzecznego ekosystemu dla ogólnego dobrostanu człowieka i przyrody.
Senior na straży bezpieczeństwa (Ostróda)
Wolontariusze, przy współpracy z druhami z lokalnej OSP, przygotują spotkanie edukacyjne dla seniorów. W inicjatywę włączą się też młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki w mundurze strażaka. Częścią inicjatywy będą: pokaz praktycznego użycia sprzętu gaśniczego, obsługa czujek tlenku węgla oraz udzielanie pierwszej pomocy, również przy użyciu defibrylatora.
#RAZOM – poznajmy się! (Kraków)
Wolontariusze przygotują i przeprowadzą na terenie przedszkola dzień otwarty, którego hasłem przewodnim będzie integracja polsko-ukraińska lokalnej społeczności krakowskiego osiedla. W finale wydarzenia odbędą się warsztaty dla dzieci „Poznajemy swoje kraje”, warsztaty kulinarne – „Czym się różnią naleśniki od blinów?” i warsztaty językowe – „Ya tebe lyublyu”.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.