Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało kolejną edycję akcji społecznej „Wolność Łączy”. Bank Pekao S.A. włączył się w upamiętnienie powstania i jego uczestników.
Akcja społeczna „Wolność Łączy”, prowadzona przez muzeum od kilku lat, ma na celu zwrócenie uwagi na związane z powstaniem miejsca pamięci znajdujące się na terenie całej Warszawy. Poświęcona jest także przekazywaniu i utrwalaniu wiedzy na temat walk powstańczych i walczących bohaterów oraz znaku Polski Walczącej.
– Bank Pekao S.A. zaangażował się w akcję społeczną „Wolność łączy”, ponieważ jest instytucją, która dba o spuściznę historyczną naszego kraju. Akcja, w której bierzemy udział to oddanie hołdu tym, którzy w sierpniu i we wrześniu 1944 r. walczyli i ginęli również za naszą wolność. Tradycja Polskiego Państwa Podziemnego jest jedną z najważniejszych, do której warto i należy się odwoływać - mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.
We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia br. wolontariusze banku w kilkuosobowych grupach pełnili warty w siedmiu miejscach pamięci, w pobliżu placówek Pekao: przy Rondzie Zgrupowania AK „Radosław”, ul. Grzybowskiej 58, Kredytowej 1, Marszałkowskiej 74, Senatorskiej 38, Nowogrodzkiej 45 oraz na rogu ul. Stawki i ul. Dzikiej. Wolontariusze wręczali też mieszkańcom Warszawy przypinki z symbolem Polski Walczącej.
– Znak ten w czasie II wojny światowej stanowił dla walczących wyraz oporu oraz walki z okupantem, ale był także symbolem nadziei na zwycięstwo i wolność – mówi Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A. – Jako społeczeństwo powinniśmy czerpać z tej ogromnej siły, którą pokazali bohaterowie walk o niepodległość w Powstaniu Warszawskim. Jest to nie tylko świadectwo tamtego okresu, ale także kierunkowskaz dla następnych pokoleń w kształtowaniu poczucia przynależności narodowej.
Bank, którego centrala mieści się obecnie w budynku Pekao Tower w pobliżu ronda Radosława, biorąc udział w akcji, chce także upamiętnić okolicę nowego biura. Toczyły się tutaj bowiem zacięte walki podczas Powstania Warszawskiego. Przy rondzie Radosława znajduje się głaz z informacjami na temat walk Zgrupowania AK „Radosław”. Jednostka ta złożona z doborowych oddziałów Armii Krajowej odpierała zażarte ataki wroga na pobliskie cmentarze i rejon ul. Okopowej. Ciężkie walki trwały w tym miejscu do 11 sierpnia 1944 r., kiedy to zgrupowanie zostało zmuszone do wycofania się przez Muranów na Stare Miasto. Pracownicy centrali banku upamiętnili bohaterów powstania gromadząc się o godzinie „W” z biało-czerwonymi flagami na patio Pekao Tower.
Więcej informacji na temat akcji społecznej „Wolność Łączy” dostępnych jest na stronie: „Wolność łączy” (1944.pl)
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.