Bank Pekao przez dziesięciolecia zgromadził bogate zbiory dzieł sztuki, którymi dzieli się z innymi nie tylko w ramach swojej Wirtualnej Galerii Sztuki, ale także organizując stacjonarne wystawy. Tym razem Pekao zaprasza na cykl wydarzeń plenerowych: „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”, podczas których będzie można zobaczyć reprodukcje prac wybitnych polskich artystów ze zbiorów bankowej kolekcji dzieł sztuki.
Od 12 sierpnia przez kolejne pięć weekendów w kilku polskich miastach zorganizowane zostaną wystawy plenerowe pod nazwą „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”. Odbędą się one kolejno w: Krasnymstawie, Jaśle, Jaszczewie (gm. Jedlicze), Świętoniowej (gm. Przeworsk), Kolnie, Grajewie, Głogowie, Wielopolu Skrzyńskim oraz Ostródzie.
Głównym celem wystaw plenerowych jest upowszechnianie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, reprezentujących zarówno sztukę dawną, jak i współczesną. Tematem wiodącym zaplanowanych przez bank wystaw plenerowych jest pejzaż. Wśród eksponowanych obrazów znajdą się dzieła m.in.: Stanisława Wyspiańskiego, Jana Nepomucena Głowackiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Stanisława Kamockiego, Stefana Filipkiewicza, Zygmunta Waliszewskiego oraz Franciszka Maśluszczaka.
– Bardzo się cieszę, że w Banku Pekao promujemy sztukę, a jedną z form tej promocji będą plenerowe wystawy zorganizowane w dziewięciu polskich miastach. Bank Pekao aktywnie angażuje się w liczne projekty i przedsięwzięcia wspierające polską kulturę i sztukę. Współpracujemy przy tym z instytucjami będącymi autorytetami w tej dziedzinie, jak np. Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie, staramy się przekazać i upowszechniać bogaty dorobek artystyczny znanych polskich twórców – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.
Motywem przewodnim pikników jest sztuka, dlatego podczas wydarzeń zaplanowano atrakcje, które pozwolą lokalnym artystom na zaprezentowanie swoich umiejętności. Uczestnicy jednej z dostępnych animacji będą mieli za zadanie odtworzyć obraz przedstawiony przed nimi na monitorze, a ich dzieła zostaną wywieszone w specjalnie przygotowanej galerii. Kolejną z wielu zaplanowanych atrakcji będzie możliwość wspólnego ozdobienia okazałej donicy – według swoich preferencji i elementów charakterystycznych dla danej miejscowości. Przygotowana donica z całorocznym nasadzeniem zostanie w mieście, w którym będzie organizowany piknik.
Po zakończeniu wydarzenia, zarówno mieszkańcy danego miasta, jak i turyści, będą mogli jeszcze przez kilka dni podziwiać reprodukcje wybranych dzieł ze zbiorów Pekao.
Terminarz wydarzeń z cyklu „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”:
- Krasnystaw – 12 sierpnia 2023 roku,
- Jasło – 13 sierpnia 2023 roku,
- Jaszczew (gmina Jedlicze) – 19 sierpnia 2023 roku,
- Świętoniowa (gmina Przeworsk) – 20 sierpnia 2023 roku,
- Kolno – 26 sierpnia 2023 roku,
- Grajewo – 27 sierpnia 2023 roku,
- Głogów – 2 września 2023 roku,
- Wielopole Skrzyńskie - 3 września 2023 roku,
- Ostróda – 10 września 2023 roku.
Na wystawach plenerowych będzie można zobaczyć reprodukcje dzieł następujących artystów:
- Stanisław Wyspiański „Bratki”
- Stanisław Kamocki „Pejzaż letni”
- Jan Stanisławski ,,Pejzaż”
- Zygmunt Waliszewski „Kopiec Kościuszki”
- Julian Fałat „Pejzaż z zaprzęgiem”
- Otto Gambert „Pejzaż górski”
- Jan Nepomucen Głowacki „Pejzaż tatrzański (Giewont)”
- Stefan Filipkiewicz „Rozewie”
- Włodzimierz Nałęcz „Wieczorny obłok”
- Wincenty Wodzinowski „Pejzaż letni”
- Franciszek Maśluszczak „Drzewa”
- Franciszek Maśluszczak „Park w Maciejewie”
- Franciszek Maśluszczak „Prześwit w lesie”
- Franciszek Maśluszczak „Las w Barlinku”
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 288 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,5 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.