Jak co roku w Banku Pekao obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto jest okazją do promowania działań w ramach wolontariatu pracowniczego i podziękowania za bezinteresowną pomoc organizowaną pod znakiem „żubra”.
W ramach święta w siedzibie centrali Banku Pekao S.A. miało miejsce spotkanie liderów wolontariatu, którzy przez cały ubiegły rok świadczyli bezinteresowną pomoc potrzebującym. Wydarzenie było dobrą okazją do podsumowań zrealizowanych akcji, dzięki którym wsparcie dotarło do wielu ludzi w całej Polsce.
– Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest okazją do podsumowania zrealizowanych projektów, jak również podziękowań osobom, które angażowały się w działania charytatywne. W Banku Pekao wolontariat pracowniczy odgrywa kluczową rolę – nasza instytucja liczy ponad 1100 niezwykłych ochotników, którzy zmieniają świat na lepsze. Popularyzacja akcji wolontariackich sprawia, że bank jest nie tylko miejscem finansowych transakcji, ale również źródłem aktywności społecznej – mówi Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao S.A.
Wolontariat pracowniczy funkcjonuje w Banku Pekao S.A. od 2018 roku. Jest to inicjatywa wpierająca realizację strategii ESG na lata 2021-2024. W minionym roku, w pierwszych III kwartałach, w akcje zorganizowane przez Biuro Wolontariatu, zaangażowały się 1143 osoby, które spędziły łącznie prawie 6 tys. godzin na bezinteresownej pomocy potrzebującym. Wolontariusze uczestniczyli w różnych projektach, które wspierały m.in. dzieci, osoby starsze czy zwierzęta.
– Wolontariat to nie tylko akt pomocy, ale także inwestycja w serca i dusze społeczności – mówi Zbigniew Chmiel, dyrektor Pionu Zasobów Ludzkich w Banku Pekao S.A. – Każda chwila poświęcona wsparciu na rzecz innych jest nieocenioną wartością, która przynosi ulgę potrzebującym. Dla pracowników Banku Pekao działania charytatywne to nie tylko obowiązek, ale również możliwość odkrywania własnej siły, empatii i niezapomnianych doświadczeń – dodaje.
Działania wolontariatu pracowniczego koncentrowały się na promowaniu edukacji finansowej, jak również ekologicznej. Wolontariusze prowadzili zajęcia dla młodzieży szkolnej w ramach programu BAKCYL, a także przygotowali zajęcia tematyczne online dot. sztucznej inteligencji oraz rynku pracy. We współpracy z ekspertami „Centrum UNEP/GRID-Warszawa - Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska” uruchomiono II edycję projektu edukacji ekologicznej dla pracowników pt. „EKOlogia na bank!”. Kwintesencją tych działań było otwarcie bankowej pasieki miejskiej na dachu nowej siedziby centrali banku – Pekao Tower. W trosce o środowisko naturalne oraz dbając o edukację przyrodniczą bankowi wolontariusze przygotowali również dwa pokazowe ule, które zostały przekazane do Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
Wolontariusze Banku Pekao promowali również patriotyzm. W rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego pracownicy wzięli udział w akcji „Wolność łączy”, podczas której rozdawali przypinki z symbolem Polski Walczącej oraz pełnili wartę honorową w siedmiu lokalizacjach w Warszawie o godzinie „W”. Poświęcili również swój czas i siły na prace porządkowe wokół nagrobków i zabytkowych dzieł sztuki w starej części Cmentarza Powązkowskiego.
W 2023 roku bankowi wolontariusze wzięli udział w dwóch edycjach konkursu grantowego „Jesteśmy blisko”. Dzięki tej inicjatywie, której celem jest pomaganie lokalnym społecznościom, nasi wolontariusze dotarli do najbardziej potrzebujących osób w odległych regionach kraju. W minionym roku, poprzez realizację 120 projektów, wsparcie otrzymali potrzebujący ze 100 miejscowości w całej Polsce, m.in. podopieczni placówek opiekuńczych i edukacyjnych, uczestnicy warsztatów i zajęć tematycznych, pacjenci przebywający w placówkach medycznych, członkowie klubów sportowych, ognisk muzycznych oraz zwierzęta w schroniskach.
W odpowiedzi na sytuację kryzysową Ukrainy i jej obywateli szukających bezpiecznego schronienia w naszym kraju, bank umożliwił pracownikom udział w ogólnopolskim oraz lokalnym wolontariacie dla uchodźców z tego kraju.
W ramach wolontariatu pracowniczego zorganizowano również działania pomocowe dla dzieci, zwierząt, jak również akcje honorowego oddawania krwi. W 2023 roku wsparto dwie inicjatywy przygotowania prezentów dla dzieci pod opieką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce – Dzień Dziecka i Akcja Mikołaj. Wolontariusze pomagali także zwierzętom pod opieką schronisk i przytulisk. Uczestniczyli w pracach porządkowych i opiece w placówkach „Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce” w podwarszawskim Celestynowie i Kiczarowie.
– Bardzo się cieszę, że pracownicy Banku Pekao tak chętnie uczestniczą w działaniach wolontariackich. Ich zaangażowanie nie tylko inspiruje, ale również dowodzi, że siła prawdziwej organizacji tkwi w sercu społecznej odpowiedzialności. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w charytatywnych akcjach, przyczyniając się do budowy lepszego jutra. Mottem tegorocznego Dnia Wolontariusza jest hasło „Bez elegancji serca nie ma prawdziwej elegancji”. Dla bankowych liderów wolontariatu przygotowaliśmy warsztaty dotyczące stylizacji biznesowej, wizażu, sesję fotograficzną oraz artystyczne warsztaty tekstylne. To nasz mały gest podziękowania za ich zaangażowanie i serce pełne elegancji – mówi Rafał Utracki, dyrektor Biura Wolontariatu i Kultury Korporacyjnej w Banku Pekao S.A.
Więcej informacji o wolontariacie Banku Pekao S.A. dostępnych jest na stronie: Wolontariat - Bank Pekao S.A.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 310 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,6 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.