Projekt Baltic Power - joint-venture polskiej Grupy ORLEN oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power - został uznany i uhonorowany prestiżową nagrodą Project Finance International (PFI) za najlepszą europejską transakcję project finance roku 2023. Nagroda PFI jest uznawana za jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie finansowania projektów na świecie.
Baltic Power to projekt wiatrowej farmy morskiej i najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce, który pozyskał wszystkie niezbędne zgody środowiskowe, pozwolenia na budowę oraz 25-letnią umowę CfD. We wrześniu zeszłego roku spółka Baltic Power Sp. z o.o. zawarła umowy finansowania dłużnego z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Dostarczy ono spółce Baltic Power finansowanie dłużne bez regresu do sponsorów o łącznej wartości 4,4 mld euro, w tym kredyt inwestycyjny w wysokości 3,6 mld euro na okres 23 lat.
Pekao Investment Banking, wraz z Green Giraffe Advisory, pełniła rolę doradców współfinansowych odpowiedzialnych za strukturyzację i aranżację finansowania. Bank Pekao znalazł się wśród finansujących.
– Jesteśmy dumni, że Grupa Banku Pekao odegrała ważną rolę w finansowaniu tak ważnego projektu pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, a nasza skuteczność w pozyskiwaniu finansowania dla istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji, została doceniona przez międzynarodowych ekspertów – komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.
PFI w uzasadnieniu podało, że duet ORLEN S.A. i Northland Power Inc. jako jedyny pośród deweloperów polskich morskich farm wiatrowych był w stanie zamknąć finansowanie projektu zgodnie z założonym harmonogramem. Nagroda PFI jest uznawana za jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie finansowania projektów na świecie. Przyznawana przez renomowane instytucje finansowe, wyróżnia projekty charakteryzujące się innowacyjnością, złożonością finansową oraz znaczącym wpływem na rozwój sektora, w którym są realizowane. Prestiż nagrody wynika z jej globalnego zasięgu oraz rygorystycznego procesu selekcji, co sprawia, że jest ona jednym z najważniejszych na rynku dowodów uznania dla jej laureatów.
– Realizacją tej transakcji udowodniliśmy, że Pekao Investment Banking, jest liderem w zakresie doradztwa dłużnego. Zdecydowanie nie powiedzieliśmy ostatniego słowa i odegramy ważną rolę we wspieraniu nieodzownej transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Przypomnijmy, że to największe project finance w historii polskiego rynku finansowego – dodaje Marek Niedużak, wiceprezes Pekao Investment Banking.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 6,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.