Bank Pekao przez dziesięciolecia gromadził dzieła sztuki, które udostępnia odbiorcom w swojej wirtualnej Galerii Sztuki oraz podczas stacjonarnych wystaw. Co więcej, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, produkuje filmy o wybitnych polskich artystach i ich pracach. „Okiem liryka” to najnowsza produkcja, która przedstawia historię monumentalnego obrazu autorstwa Wojciecha Kossaka z 1900 roku pt. „Bitwa pod piramidami”.
Wojciech Kossak był przedstawicielem polskiego malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Ukazana w filmie „Okiem liryka” panorama pt. „Bitwa pod piramidami” była, po „Bitwie pod Racławicami” oraz „Panoramie Berezyńskiej”, trzecim dziełem tego typu. Obraz przedstawia wydarzenia historyczne, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie w latach 1798-1801. Wspólna produkcja Banku Pekao oraz warszawskiej ASP przybliża historię powstania tego malowidła, którego fragment znajduje się w zbiorach banku.
– Obraz „Bitwa pod piramidami" kryje w sobie niezwykłą historię, która z pewnością zaciekawi wielu widzów. Bank Pekao jest posiadaczem jednego z fragmentów tego wyjątkowego dzieła. Nasz obraz był eksponowany na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Jego walory artystyczne i niezwykła opowieść za nim stojąca skłoniły nas do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła. Postanowiliśmy bowiem zrealizować film poświęcony jego historii. W ten sposób chcemy przybliżyć i dzielić się z szerokim gronem odbiorców naszym zbiorem dzieł sztuki – mówi Marta Szygenda, dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.
Film o dziele Wojciecha Kossaka jest kolejnym materiałem, którego celem jest popularyzacja sztuki przez Pekao. Poza wspomnianą produkcją, bank zrealizował również filmy o pracach Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera oraz Franciszka Maśluszczaka. Wszystkie powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Bank Pekao pełni funkcję mecenasa sztuki, posiadając w swojej kolekcji prawie 1000 dzieł oraz angażując się w szereg inicjatyw kulturalnych. W wirtualnej Galerii Sztuki Pekao są dostępne obrazy wybitnych polskich artystów, m.in.: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera czy Zygmunta Waliszewskiego. Zbiór bankowej kolekcji zawiera również rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX i XX wieku. W 2023 roku bank zorganizował stacjonarną wystawę swoich dzieł w Pałacu Czapskich w Warszawie, jak również plenerowe wernisaże w dziewięciu polskich miastach.
Film „Okiem liryka” można obejrzeć na stronie https://www.youtube.com/watch?v=CNie8SY7EXA
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 6,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie ok. 20 mld zł w ciągu dekady.