Przedstawiciele Banku Pekao wybrali się do Białowieży, aby pomóc w przygotowaniu rezerwatu żubrów na sezon wiosenno-letni. Wolontariusze razem z pracownikami Rezerwatu Pokazowego Żubrów zajęli się sprzątaniem terenu, malowaniem ogrodzeń, a na koniec powiesili tablicę pamiątkową. Wspólnie przeprowadzili też edukacyjną wycieczkę dla młodzieży z pobliskiej szkoły oraz osób odwiedzających rezerwat, w trakcie której obcowali z żubrami i innymi chronionymi zwierzętami.
11 kwietnia br. wolontariusze Banku Pekao S.A. razem z Leszkiem Skibą, prezesem banku wybrali się do Pokazowego Rezerwatu Żubrów w Białowieży, aby wspólnie działać na rzecz ochrony zwierząt. Dzień był intensywny i obejmował wiele prac porządkowych w tym m.in. sprzątanie terenu rezerwatu czy malowanie ogrodzeń. Wolontariusze spotkali się także z młodzieżą ze szkoły średniej Technikum Leśnego z Białowieży i podczas wspólnego, edukacyjnego spaceru z Katarzyną Kopiejczyk, dyrektor ds. administracyjnych Pokazowego Rezerwatu Żubrów, poznali żubrzą rodzinę oraz inne gatunki zwierząt.
- Cieszymy się, że jako bank możemy wspierać rezerwat w Białowieży w przetrwaniu i ochronie żubrów. To wyjątkowe zwierzęta, majestatyczne i wytrwałe. Są dla naszego banku symbolem siły i polskości - mówi Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao S.A. - Wolontariat to nie tylko pomoc finansowa, ale przede wszystkim osobiste wsparcie w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności. Bank Pekao jako instytucja odpowiedzialna społecznie, wspiera inicjatywy, które mają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.
Żubr to jedno z najciekawszych zwierząt zamieszkujących Polskę o najwyższym priorytecie ochrony gatunku. W obecnych warunkach przyrodniczych żubry nie są w stanie egzystować bez specjalnej ochrony i opieki człowieka. Bank Pekao, dla którego ten największy dziki ssak w Europie ma szczególne znaczenie, stanowi element jego identyfikacji, od lat wspiera działalność placówek, które zapewniają opiekę żubrom, w tym m.in. Białowieski Park Narodowy. Środki przekazane przez bank pokrywają część wydatków parku na monitorowanie żubrów w puszczy, zakup karmy na zimę oraz inwentaryzację. Dzięki wsparciu banku możliwa była m.in. modernizacja Rezerwatu Pokazowego Żubrów i doposażenie pawilonu edukacyjnego.
Pekao pomaga też rezerwatom hodowlanym Białowieskiego Parku Narodowego, w których łączy się ze sobą zwierzęta najbardziej odległe genetycznie, co pozwala zwiększyć szanse na przetrwanie gatunku. Za sprawą wieloletniej współpracy, w 2018 r. bank otrzymał oficjalny tytuł Partnera Białowieskiego Parku Narodowego oraz Opiekuna białowieskich żubrów. W tym roku wolontariusze Pekao wywiesili kolejną tablicę upamiętniającą ich wsparcie i pomoc dla rezerwatu.
– Tego typu inicjatywy są przykładem realizacji wartości Banku Pekao. Staramy się otaczać troską „Razem” tych, którzy tego potrzebują. Wartość „Odpowiedzialnie” mobilizuje nas natomiast do dbania o sprawy lokalnych społeczności. A działając wg wdrożonej strategii ESG, dbamy o edukację i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Zorganizowane w Białowieży wydarzenie jest jednym z tych, które bank zainicjował z myślą o ochronie zwierząt, a w szczególności populacji żubrów – podkreśla Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A.
Niemal 25 proc. światowej populacji żubrów żyje w Polsce - jest ich przeszło 2600. W Puszczy Białowieskiej jest ich najwięcej w kraju. Obecnie doliczono się 892 sztuki. Druga najbardziej liczna populacja jest w Bieszczadach, a trzecia w Puszczy Knyszyńskiej.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 6,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie ok. 20 mld zł w ciągu dekady.