Bank Pekao S.A. wprowadza nowy produkt finansowy - kredyt inwestycyjny na finansowanie biogazowni, zaprojektowany dla przedsiębiorców chcących lokować środki w odnawialnych źródłach energii. Nowy kredyt inwestycyjny zapewnia kompleksowe wsparcie finansowe dla projektów budowy i modernizacji biogazowni, które odgrywają kluczową rolę w polskim systemie energetycznym i wspierają cele Unii Europejskiej w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Biogaz, jako niezależne od warunków atmosferycznych źródło energii, jest niezwykle istotny dla stabilności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Powstaje on w wyniku rozkładu materii organicznej, takiej jak odpady rolnicze oraz przemysłowe powstające przy produkcji żywności, osady ściekowe i wiele innych. W Polsce potencjał produkcji biogazu jest ogromny, a według ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynosi około 13,5 mld m³ surowca rocznie. Bank Pekao S.A. stawia sobie za cel wspieranie przedsiębiorców w realizacji projektów inwestycyjnych polegających na budowie i modernizacji biogazowni, oferując atrakcyjne warunki finansowania.
- Kredyt inwestycyjny na finansowanie biogazowni jest kluczowym elementem naszej strategii wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej ofercie przedsiębiorcy będą w stanie nie tylko efektywnie realizować projekty biogazowe, ale także przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.
Kredyt inwestycyjny na finansowanie biogazowni umożliwia pokrycie kosztów budowy nowych oraz modernizacji istniejących instalacji biogazowych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na finansowanie zarówno wkładu własnego, jak i nakładów inwestycyjnych ponoszonych przed oraz po przyznaniu dofinansowania z funduszy unijnych i krajowych. Dzięki promesie kredytowej, ważnej przez 9 miesięcy, przedsiębiorcy ubiegający się o dotacje mogą być pewni, że niezbędne środki finansowe będą dostępne w odpowiednim dla nich czasie.
- W kontekście projektów biogazowych, promesa bankowa jest często niezbędnym elementem dokumentacji konkursowej. Promesa kredytu inwestycyjnego na finansowanie biogazowni to gwarancja zdolności beneficjenta do realizacji projektu oraz zapewnienie jego finansowania. To swoista gwarancja dla przedsiębiorstwa, że po podpisaniu umowy o dotację, bank podpisze z nim finalną umowę kredytu i uruchomi środki - dodaje Dominika Byrska, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A.
Promesa wydawana jest po szczegółowej analizie zdolności kredytowej przedsiębiorcy, z uwzględnieniem dokumentacji przygotowanej na potrzeby konkursu o dotację. Bank Pekao S.A. oferuje również profesjonalne wsparcie w trakcie całego procesu aplikacyjnego, co pozwala przedsiębiorcom skupić się na realizacji swoich projektów bez natłoku formalności. W ramach oferty kredytu inwestycyjnego na finansowanie biogazowni, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki na budowę, przebudowę i modernizację instalacji biogazowych. Bank Pekao S.A. wspiera także inwestycje związane z magazynowaniem energii oraz przyłączaniem instalacji biogazowych do sieci energetycznej. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość zrealizowania kompleksowych projektów, które przyczynią się do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Polsce. Kredyt inwestycyjny na finansowanie biogazowni jest już dostępny w ofercie Banku Pekao S.A. Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące procesu aplikacyjnego można uzyskać na stronie internetowej Banku Pekao S.A. oraz w Centrach Biznesowych MŚP i Centrach Korporacyjnych, których wykaz znajduje się pod linkiem: https://www.pekao.com.pl/placowki-i-bankomaty.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 317 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 6,8 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie ok. 20 mld zł w ciągu dekady.