Wolontariusze z Banku Pekao S.A. kolejny rok z rzędu angażują się w akcję Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „Wolność łączy”. Bank od lat wspiera działania instytucji mające na celu upamiętnienie powstańców. W stolicy w ciągu kilku dni, na przełomie lipca i sierpnia, odbywają się różnorodne akcje, które mają przybliżyć historię patriotycznego zrywu z 1944 roku.
W tym roku, z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, pracownicy Banku Pekao włączają się w akcję sprzątając groby bohaterów na Cmentarzu Powązkowskim oraz pełniąc warty w miejscach pamięci. Ponadto, podczas spotkań z mieszkańcami stolicy rozdawać będą chorągiewki i przypinki z symbolem Polski Walczącej.
Pracownicy już 24 lipca br. rozpoczęli patriotyczny wolontariat na Cmentarzu Powązkowskim, w trakcie którego porządkowali powstańcze mogiły, oddając hołd bohaterom Warszawy. Za kilka dni, tj. 1 sierpnia br., bankowi wolontariusze w kilkuosobowych grupach, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, będą pełnili warty w miejscach pamięci zlokalizowanych w pobliżu placówek Pekao. W tych miejscach toczyły się zacięte walki podczas Powstania Warszawskiego. Warty staną m.in. przy tablicach pamiątkowych na ul. Marszałkowskiej 74, Nowogrodzkiej 45, Senatorskiej 38, Kredytowej 1 oraz przy pomnikach na ul. Stawki róg Dzikiej, ul. Grzybowskiej 58 i przy rondzie Radosława.
Lokalizacja przy rondzie Radosława ma dla banku szczególne znaczenie, jako że od 2023 roku mieści się tam główna siedziba Pekao. W tym miejscu znajduje się także głaz z informacjami na temat walk Zgrupowania AK „Radosław”. Jednostka ta złożona z doborowych oddziałów Armii Krajowej odpierała zażarte ataki wroga na pobliskie cmentarze i rejon ul. Okopowej. Ciężkie walki trwały w tym miejscu do 11 sierpnia 1944 r., kiedy to zgrupowanie zostało zmuszone do wycofania się przez Muranów na Stare Miasto.
Zgrupowanie „Radosław” pod dowództwem ppłk. Jana Mazurkiewicza „Radosława” powstało tuż przed rozpoczęciem walk w Warszawie na bazie elitarnych oddziałów Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Komendy Głównej AK, czyli batalionów „Czata 49”, „Miotła”, „Parasol”, batalionu zapasowego „Igor” oraz Brygady Dywersji „Broda 53” (Batalion „Zośka”, kompania „Topolnicki”, oddział motorowy „Żuk”, kobiecy oddział „Dysk”). W pierwszych dniach walk szeregi jednostki zasiliły następne oddziały, m.in. 2 sierpnia Oddział Dyspozycyjny „A” Kedywu Okręgu Warszawa AK, a 5 sierpnia Batalion „Pięść”. W sumie zgrupowanie liczyło ok. 2300 żołnierzy.
Akcja społeczna „Wolność Łączy”, prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego od kilku lat, ma na celu zwrócenie uwagi na związane z powstaniem miejsca pamięci znajdujące się na terenie całej Warszawy. Poświęcona jest także przekazywaniu i utrwalaniu wiedzy na temat walk powstańczych i walczących bohaterów oraz znaku Polski Walczącej. Więcej informacji na temat programu obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego dostępnych jest pod linkiem.
*zdjęcie pochodzi z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego. Użyczone dzięki uprzejmości Instytucji.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 317 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 6,8 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie ok. 20 mld zł w ciągu dekady.