Bank Pekao S.A. udostępnił przedsiębiorcom kompleksowe opracowanie informacji o funduszach unijnych, które ma na celu wsparcie ich w ubieganiu się o preferencyjne finansowanie. "Kompendium wiedzy o funduszach europejskich", ponieważ tak nazywa się podręcznik opracowany przez ekspertów z Pekao, przeprowadza czytelników przez cały proces aplikowania o fundusze – od identyfikacji dostępnych programów, przez przygotowanie wniosków, aż po zarządzanie pozyskanymi środkami.
Wśród polskich przedsiębiorców w ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się m.in. dotacje na prace badawczo-rozwojowe czy innowacje. W ramach programów operacyjnych krajowe firmy mogły pozyskać znaczne środki na finansowanie działalności B+R – łączna wartość funduszy na ten cel w naszym kraju wyniosła około 8,6 mld euro. Pokaźne środki zostały przeznaczone także na innowacyjne projekty obejmujące wdrażanie nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych i procesowych. Polscy przedsiębiorcy wykorzystali ok. 10 mld euro na podniesienie konkurencyjności swoich firm pod kątem innowacyjności.
- Fundusze europejskie odgrywają kluczową rolę w rozwoju polskich przedsiębiorstw, ale proces ich pozyskiwania może być skomplikowany i pełen wyzwań. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć narzędzie, które w przystępny i kompleksowy sposób przedstawi cały proces aplikacyjny, jednocześnie oferując praktyczne porady i wskazówki – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Zarządu Banku Pekao.
Kompendium zawiera szczegółowe informacje na temat programów finansowania, zasad aplikowania oraz kluczowych wyzwań, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy. W publikacji nie zabrakło również wsparcia dostępnego dla przedsiębiorców – od punktów informacyjnych, przez doradztwo, po nowoczesne narzędzia online, takie jak wyszukiwarka funduszy unijnych na platformie Fundusze
z Żubrem.
- Nasze kompendium to nie tylko przewodnik po funduszach europejskich, ale także źródło inspiracji dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje firmy i w pełni wykorzystać dostępne możliwości finansowania. Wierzymy, że ta publikacja będzie cennym wsparciem w planowaniu oraz realizacji innowacyjnych projektów – dodała Dominika Byrska, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao.
Kompendium jest dostępne bezpłatnie zarówno dla klientów Banku Pekao S.A., jak i wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Opracowanie można znaleźć na platformie Fundusze z Żubrem: Fundusze Europejskie - Bank Pekao S.A. lub bezpośrednio pod linkiem.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 317 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 6,8 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie ok. 20 mld zł w ciągu dekady.