Pekao wystartował z nową, ogólnopolską kampanią w mediach społecznościowych „Bądźmy #CYBERczujni”, której celem jest zwiększenie świadomości Polaków na temat cyberbezpieczeństwa. Inicjatywa realizowana jest w ramach programu #cyberPekao.
Jak wynika z raportu Banku Pekao „Czy czujesz się bezpiecznie w Internecie”, aż 13 mln dorosłych internautów zostało poszkodowanych w wyniku co najmniej jednego cyberprzestępstwa. Fałszywe SMS-y, podszywanie pod pracowników banku, prośby o szybki przelew i z pozoru atrakcyjne inwestycje – to niektóre z metod, którymi każdego dnia cyberprzestępcy próbują wykraść dane lub pieniądze. Biorąc pod uwagę rosnące w przestrzeni cyfrowej niebezpieczeństwa oraz społeczne potrzeby edukacyjne, bank przygotował kampanię społeczną, mającą na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie potencjalnych zagrożeń w wirtualnym świecie.
W ramach kampanii bank wyemituje łącznie 6 spotów, a każdy z nich będzie przedstawiał inny rodzaj zagrożenia. 30 sekundowe nagrania przedstawiają bohatera w codziennych sytuacjach, kiedy mierzy się z próbą wyłudzenia danych bądź pieniędzy. Wszystkie historie prowadzą do kilku krótkich porad, jak należy postępować w przypadku możliwości cyberataku.
- W pełni rozumiemy odpowiedzialność dotyczącą budowania bezpiecznej cyberprzestrzeni, która spoczywa na sektorze finansowym. Dlatego naszym nadrzędnym celem jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat zagrożeń w sieci, ich konsekwencji, a także rozwiązań, dzięki którym, w sposób świadomy, będą bezpieczniej poruszać się w sieci oraz korzystać z bankowości elektronicznej – mówi Michał Nagórka, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.
Poza kampanią w internecie, Bank Pekao stawia również na edukację offline. Przez cały listopad przy ulicy Jaworzyńskiej 8 w Warszawie będzie można oglądać interaktywny mural, przedstawiający kilkadziesiąt pytań retorycznych na temat różnych rodzajów cyberzagrożeń. Obrazy pojawiające się na ekranie zwiększą świadomość odbiorców, a także zwrócą uwagę na problem coraz częściej pojawiających się cyfrowych niebezpieczeństw.
- W najnowszej kampanii chcemy uświadomić na jakie potencjalne zagrożenia narażeni są internauci, bez względu na to w jakim otoczeniu przebywają i w jakich sytuacjach się znajdują. Tym razem nasze działania nie ograniczają się jedynie do tych digitalowych. Zależy nam, aby kampania dotarła do jak najszerszej publiczności, stąd pomysł na stworzenie nieszablonowego, przykuwającego uwagę, a także intrygującego i zachęcającego do refleksji interaktywnego muralu - podkreśla Jorge Sánchez, p.o. dyrektora Departamentu Marketingu Banku Pekao S.A.
Bank Pekao regularnie angażuje się w edukację swoich klientów i stara się zwiększać ich świadomość w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Każdy użytkownik aplikacji PeoPay i serwisu Pekao24 ma możliwość skorzystania z narzędzi bezpieczeństwa: logowania dwuskładnikowego lub potwierdzenia tożsamości pracownika za pomocą wiadomości push. Ponadto, bank prowadzi szereg działań edukacyjnych, wspierających swoich klientów w odpowiedzialnym podejściu do bezpieczeństwa danych i oszczędności.
Spoty edukacyjne oraz informacje na temat cyberbezpieczeństwa można znaleźć na stronie internetowej banku: https://www.pekao.com.pl/bezpieczenstwo.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 324 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje 7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie ok. 20 mld zł w ciągu dekady.