W 2003 roku Bank Pekao SA będzie kontynuował proces racjonalizacji zatrudnienia, który jest wynikiem wprowadzania rozwiązań organizacyjnych wynikających
z oczekiwań klientów.
Racjonalizacja zatrudnienia jest wynikiem zmian, jakich Bank dokonuje w celu dostosowania się do oczekiwań klientów (np. preferowanych godzin obsługi). Wymaga to zmian struktury organizacyjnej, czasu pracy i elastycznego przypisania funkcji pracownikom Banku. Niektóre ze stanowisk będą likwidowane w związku z wprowadzeniem nowych narzędzi które pozwolą na podwyższenie jakości obsługi klientów. Inne będą redukowane w związku z usprawnieniem zarządzania kadrami: organizacji wypłat wynagrodzeń, raportowania do instytucji zewnętrznych, planowania i realizacji szkoleń, kreowania ścieżek karier itp. Zwiększająca się konkurencyjność na rynku usług bankowych powoduje też konieczność ograniczenia ilości i zakresu działania placówek, które nie są w stanie zapewnić swojej rentowności. Zmianom organizacyjnym mającym na celu modernizację Banku będzie podlegała również jego Centrala.
Zmiany w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczegółowych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 980) wprowadzają przepisy, kwalifikujące zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn pracodawcy o więcej niż 30 osób w ciągu trzech miesięcy jako zwolnienia grupowe. W 2003 roku więc, mimo iż skala redukcji będzie mniejsza niż w latach ubiegłych, zgodnie z nowymi przepisami kwalifikować się one będą jako zwolnienia grupowe.
Przewidujemy, że redukcje zatrudnienia obejmą w 2003 r. łącznie 750 osób. Zwolnienia będą przeprowadzana etapami, a każda indywidualna decyzja o rozwiązaniu stosunku pracy będzie podejmowana tylko w przypadku uzasadnionej konieczności. Wszystkim zwalnianym pracownikom Bank będzie się też starał udzielić wsparcia w zakresie swoich możliwości.