Komunikat prasowy

30.01.2012

Budowa unikalnej w skali kraju hali współfinansowana przez Pekao SA

Bank Pekao SA przygotował program emisji obligacji przeznaczonych na finansowanie budowy hali widowiskowo-sportowej w Toruniu. Program opiewa na kwotę 93 mln PLN. Dzięki wykupowi obligacji Bank będzie współfinansował budowę unikalnej w skali kraju hali wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

 Budowa hali realizowana jest w latach 2011-2013 za łączną kwotę netto ok. 114 mln PLN. Współfinansowanie hali przez bank ma postać nabycia obligacji długoterminowych w kwocie 83 mln PLN oraz obligacji krótkoterminowych o wartości 10 mln PLN. Termin wykupu obligacji upływa w 2026 roku. Inwestycja współfinansowana jest również ze środków z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości netto 16,2 mln PLN oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 6,8 mln PLN.

-Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z miastem i wypracowanej koncepcji finansowania hali. Jest to bardzo wymagający projekt pod względem jego konstrukcji finansowej. Udało nam się jednak oprzeć ryzyko spółki na jej właścicielu i dzięki temu nie obawiamy się finansowania inwestycji. Nie zamykamy się  w dotychczasowych projektach, ciągle sięgamy po nowe dziedziny działalności komunalnej - mówi Agnieszka Pietkun, dyrektor ds. sprzedaży w Departamencie Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego w Banku Pekao SA.

W nowej hali znajdować się będą m.in.: arena lekkoatletyczna z dwustumetrową bieżnią okrężną (jedyną w Polsce w takim standardzie), bieżnia treningowa, stanowiska do skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce oraz do pchnięcia kulą. W hali będzie istniała możliwość tymczasowego montażu kortów tenisowych i pełnowymiarowego lodowiska. Pojemność widowni hali, w zależności od rodzaju imprezy, wynosić będzie od 5.192 do 6.248 miejsc.

-Dzięki emisji obligacji miasto Toruń wzbogaci się o kolejny wysokiej klasy obiekt sportowy, na którym będą mogły być organizowane zawody lekkoatletyczne o randze krajowej i międzynarodowej. Inwestycja będzie spełnieniem długoletnich oczekiwań mieszkańców na wielofunkcyjny obiekt, w którym będą mogli czynnie uprawiać sport i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Cieszymy się że Bank Pekao jest naszym partnerem w tym projekcie - mówi Magdalena Flisykowska, Skarbnik  Miasta Toruń.

Bank PekaoSA współpracuje z Toruniem również w zakresie obsługi bankowej Miejskich Zakładów Komunikacji. Począwszy od 2012 roku rozliczenia finansowe związane z komunikacją miejską w Toruniu są obsługiwane przez Bank Pekao. Obsługa została przejęta od konkurencyjnego banku w drodze wygranego przetargu.


 

Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności,Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce (wg. stress-testów przeprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w lipcu 2011 roku) i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec III kwartału 2011 r. na poziomie 17,1%).

Bank PekaoSAjest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez „Euromoney”. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”, ostatnio w 2010 roku.  W 2011 roku po raz czwarty z rzędu otrzymał prestiżowe nagrody magazynu „Global Finance” za usługi bankowości korporacyjnej, która została uhonorowana m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca. W bankowości detalicznej bank zdobył w 2011 roku godło „Teraz Polska” za system bankowości elektronicznej Pekao24.

Bank PekaoSAdysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa domy maklerskie oraz spółki oferujące leasing i faktoring.

Bank PekaoSAnależy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia w sumie ok. 160 tys. osób.

 

NARZĘDZIA
   Kontakt dla mediów

Bank Pekao zaprasza do współpracy dziennikarzy i influercerów.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i sprawność obsługi zapytań mediów, prosimy o kontakt drogą mailową wraz ze wskazaniem preferowanego terminu i godziny udzielenia odpowiedzi na adres:

media@pekao.com.pl

Telefon dla dziennikarzy do osoby dyżurującej to: +48 22 524 51 48Tomasz Bogusławski
Biuro Komunikacji

tel. : +48 22 524 54 43
mobile: +48 661 380 477
CO_CENTER
   Strefa dla prasy
pomoc