Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę ratingową Issuer Default Rating (IDR) Banku Pekao na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Pozostałe oceny Pekao wg agencji Fitch również pozostały bez zmian. Moody's Investors Service Ltd. oceniła, że transakcja sprzedaży 9% akcji Banku przez UniCredit jest neutralna dla Pekao, potwierdzając przyznane wcześniej oceny ratingowe Banku Pekao SA.
W swoim komunikacie Agencja Fitch napisała m.in.: Oceny ratingowe Banku Pekao stanowią odzwierciedlenie jego stabilnych i zdywersyfikowanych źródeł finansowania, wysokich kapitałów i mocnej marki na rynku oraz konsekwencji w konserwatywnym zarządzaniu ryzykiem kredytowym i rynkowym. Czynniki te uczyniły Bank Pekao, w porównaniu do innych banków, bardziej odpornym na pogorszenie warunków otoczenia operacyjnego w czasie kryzysu i – w ocenie Fitch – dają Bankowi odpowiednią elastyczność w przystosowaniu się do negatywnego wpływu spowalniającej polskiej gospodarki.
Fitch potwierdził również rating wsparcia na poziomie 2, uzasadniając tą decyzję w następujący sposób: Potwierdzenie ratingu wsparcia na poziomie „2” uwzględnia pogląd Fitch, że po zamknięciu z sukcesem oferty sprzedaży 9,1% akcji Banku Pekao, co zostało ogłoszone w dniu 29 stycznia 2013 r., UniCredit S.p.A. („UC” oceniany”A-„/Perspektywa negatywna) pozostanie akcjonariuszem większościowym z wysoką skłonnością do zapewnienia wsparcia dla Banku Pekao, posiadającego strategiczne znaczenie dla działalności bankowej UniCredit w Polsce.
W opublikowanym 31 stycznia komunikacie Agencja Moody’s stwierdza m.in.: Zauważamy, że UniCredit zachowuje pakiet większościowy Pekao, podkreślając swoje zobowiązania wobec banku oraz długoterminowe zainteresowanie polskim rynkiem. Jest to ważny czynnik wiarygodności kredytowej, ponieważ polski rynek wkracza w fazę niższego wzrostu i znaczące zmiany własnościowe mogłyby spowodować niepewność odnośnie do średnioterminowego kierunku strategicznych działań Banku.
Komplet ocen ratingowych Pekao wg Agencji Fitch oraz Moody’s wygląda następująco:
|
|
|
Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec III kwartału 2012 r. na poziomie 18,9%).
Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz trzeci z rzędu tytułem Top Employers Europe 2012. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn „Euromoney”. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.