Dzięki cyfrowej tożsamości PekaoID klienci Banku Pekao mogą bez wychodzenia z domu otrzymać Unijny Certyfikat COVID (nazywany również paszportem covid). Ten międzynarodowy dokument elektroniczny ułatwi w okresie wakacyjnym poruszanie się między krajami Unii Europejskiej, a także do Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Dostęp do tej metody ma już ponad milion klientów Pekao.
Z oficjalnych danych wynika, że obecnie niemal 40 proc. dorosłych Polaków (ok. 11 mln) korzysta z elektronicznego sposobu potwierdzenia tożsamości za pomocą urzędowego profilu zaufanego.[1] Od 2016 roku liczba ta wzrosła ponad trzynastokrotnie.
Elektroniczne, bankowe potwierdzanie tożsamości PekaoID zyskało także popularność wśród klientów Banku Pekao. Ma ono już ponad milion użytkowników, którzy za pomocą PekaoID bez wychodzenia z domu mogą w prosty sposób rozliczyć PIT poprzez e-Urząd Skarbowy, umówić się na szczepienie przeciwko COVID-19, a także wziąć udział w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym poprzez stronę spis.gov.pl. W I kwartale 2021 r. za pomocą cyfrowej tożsamości w Pekao wykonano ponad 4,3 mln elektronicznych potwierdzeń tożsamości , a w sumie od początku roku to 9,5 mln.
Teraz, dzięki tej metodzie klienci Pekao mogą odebrać swój Unijny Certyfikat COVID umożliwiający podróżowanie bez kwarantanny w Unii Europejskiej. Jest on wydawany bezpłatnie, osobom które zostały zaszczepione przeciw COVD-19, posiadają negatywny wynik testu lub przebyły chorobę COVID-19. Certyfikat w postaci kodu QR, po potwierdzeniu tożsamości za pomocą PekaoID, jest automatycznie udostępniany na stronie Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl) lub na smartfonie w aplikacjach mObywatel i mojeIKP.
Bank umożliwia wygodne założenie PekaoID online w serwisie internetowym Pekao24 lub w aplikacji PeoPay. Z tej propozycji może skorzystać każda pełnoletnia osoba fizyczna, będąca klientem indywidualnym Banku Pekao, posiadająca konto osobiste i dostęp do niego przez bankowość elektroniczną. Co ważne usługa spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa i poufności zgodne z wymogami Rozporządzenia eIDAS.
Aby dowiedzieć się więcej na temat PekaoID, wystarczy kliknąć tutaj.
[1] https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/11-milionow-polakow-z-profilem-zaufanym
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 240 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,7 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest w gronie trzech najbardziej odpornych wśród 48 banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).
Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.