Bank Pekao jako Agent Rozliczeniowy obsługuje w Polsce transakcje kartami płatniczymi wydanymi m.in. przez banki ukraińskie zarówno w swoich bankomatach, jak i swoich terminalach POS, obecnych m.in. w sieci sklepów Biedronka i Hebe. W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie Bank Pekao zdecydował o zwolnieniu tych transakcji z dodatkowych kosztów przewalutowania. W tym celu dla kart wydanych przez banki ukraińskie wyłączył usługę przewalutowania transakcji (Dynamic Currency Conversion).
Posiadacz karty, płacąc za zakupy za granicą ma do wyboru dwie możliwości. Może zapłacić w walucie obcej według kursu ustalonego przez bank, przez który wydana jest karta lub skorzystać z usługi natychmiastowego przeliczenia waluty. Ta druga opcja to usługa dynamicznego przewalutowania transakcji (ang. DCC – Dynamic Currency Conversion), dzięki której od razu dowiadujemy się, ile zapłacimy za zakupy w walucie naszego kraju. Należy jednak pamiętać, że do wyliczenia DCC zazwyczaj stosowany jest wyższy kurs niż kurs obowiązujący w banku, który wydał naszą kartę. Dlatego tę drugą usługę, Bank Pekao wyłączył w swoich bankomatach, jak i terminalach POS, dzięki czemu osoby posługujące się ukraińskimi kartami nie są narażone na dodatkowe koszty przewalutowania.
Ponadto w celu uniknięcia dodatkowych kosztów przewalutowania we wszystkich terminalach POS i bankomatach w Polsce oraz za granicą, najlepszym rozwiązaniem jest założenie bezpłatnego Konta Przekorzystnego dla klientów indywidualnych w Banku Pekao. Dodatkowo od 1 marca br. bank zniósł dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Bank nie pobiera również dodatkowej prowizji ani opłaty za przewalutowanie przy transakcjach kartą do konta za granicą. Są one realizowane bezpośrednio po kursie organizacji płatniczych (a więc zbliżonym do średnich kursów NBP). Bank upraszcza także maksymalnie procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych – wystarczy jeden dokument identyfikujący obywatela Ukrainy np. paszport.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 250 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,1 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).
Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.