Pekao Investment Banking oraz Citigroup pełnili rolę doradców finansowych przy refinansowaniu obecnego zadłużenia oraz sfinansowaniu budowy trzeciego terminalu dla DCT Gdańsk, dzięki czemu spółka podpisała umowę kredytu na 863,5 mln euro. Bank Pekao S.A. był jednym z banków finansujących tę inwestycję.
DCT Gdańsk to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie i największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim. Jest terminalem kontenerowym łączącym Azję, Europę Zachodnią ze wschodzącymi rynkami Europy Środkowo-Wschodniej i całego Morza Bałtyckiego. Terminal jest zlokalizowany w Porcie Gdańsk. Przeładunki DCT w 2021 r. wyniosły
2,1 mln TEU (twenty-feet equivalent unit - jednostka pojemności stosowana w odniesieniu do statków i portów – odpowiednik 20-stopowego kontenera morskiego), a roczna przepustowość terminala to 2,7 mln TEU.
– Bank Pekao posiada, oprócz silnego zespołu finansowania strukturyzowanego, jak i poprzez Pekao Investment Banking, wiodące na rynku kompetencje i doświadczenie w doradztwie finansowym, m.in. w doradztwie dłużnym, ECM oraz M&A. Dzięki tej transakcji PIB umocnił swoją pozycję wiodącego doradcy finansowego przy organizacji długu dla największych polskich przedsiębiorstw i strategicznych projektów – mówi Marek Niedużak, wiceprezes Pekao Investment Banking S.A..
Przy współudziale Pekao IB firma pozyskała od konsorcjum polskich oraz międzynarodowych banków środki, które sfinansują największą inwestycję w Europie Środkowo-Wschodniej od momentu rozpoczęcia pandemii. Uczestnikiem konsorcjum finansującego był Bank Pekao S.A.
– Zawsze cieszy nas możliwość finansowania inwestycji w infrastrukturę krytyczną o zasadniczym znaczeniu dla transportu i właściwego funkcjonowania łańcuchów dostaw, co jest szczególnie istotne w niespokojnych czasach pandemii i wojny. Zresztą DCT Gdańsk jest naszym klientem już od 2014 roku, a obecna umowa to kolejna ważna odsłona tej udanej współpracy – mówi wiceprezes Banku Pekao Jerzy Kwieciński, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej.
Budowa nowego trzeciego terminala pozwoli zwiększyć roczne zdolności przeładunkowe portu do 4,56 mln TEU na przełomie 2024 i 2025 r. Nowy terminal pozwoli na jednoczesną obsługę dwóch głębokowodnych statków o długości 400 m.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 277 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,2 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.