Bank Pekao S.A. znalazł się w grupie czterech banków, które podpisały ze spółką ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) umowę o współpracy, zgodnie z którą strony umowy będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów jądrowych typu BWRX-300, a następnie zabezpieczeniem finansowania przedsięwzięcia.
BWRX-300 to mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe, amerykańsko-japońskiej firmy GE Hitachi Nuclear Energy. Spółka ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) - joint venture PKN Orlen i Synthosu ma prawa do wdrażania tej technologii w Polsce i planuje rozmieszczenie floty BWRX-300 SMR na terenie całego kraju.
– Polska energetyka niewątpliwie stoi przed ogromnym wyzwaniem – transformacją w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii. Dobrą odpowiedzią na to wyzwanie jest na pewno energetyka jądrowa, a mniejsze, rozproszone reaktory mogą być relatywnie szybszą i prostszą do wdrożenia formą rozbudowy mocy. Bank Pekao, który ma ambicje być liderem energetycznej przemiany w Polsce w naturalny sposób jest zainteresowany udziałem w tym przedsięwzięciu – powiedział Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A..
Współpraca między OSGE i bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych. Podpisanie umowy odbyło się w rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, gdzie ogłoszono wsparcie finansowe amerykańskich instytucji finansowych – EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) dla planów OSGE. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw.
Umowę z OSGE podpisały największe polskie banki. Obok Banku Pekao S.A. były to BGK, PKO BP oraz Santander Bank Polska.
O OSGE
ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez PKN ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma chce odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla.
O Banku Pekao
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 281 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.