Od 1 września 2023 r. Bank Pekao S.A., na podstawie ustawy o aplikacji mObywatel, wprowadza możliwość potwierdzenia tożsamości klienta na podstawie mDowodu. Dzięki temu zarówno w placówkach bankowych Pekao, jak i partnerskich, będzie można załatwiać sprawy bez potrzeby okazywania tradycyjnego dowodu osobistego.
mDowód to nowy elektroniczny dokument tożsamości w Polsce dostępny w aplikacji mObywatel. Jest tak samo ważny jak stosowany obecnie tradycyjny (plastikowy) dowód osobisty z tym, że nie jest jego cyfrową wersją. Jest niezależnym i równorzędnym dokumentem tożsamości. mDowód i dowód osobisty różnią się serią, numerem, datą wydania i ważności. mDowód zawiera dane z Rejestru Dowodów Osobistych i rejestru PESEL.
mDowodem można się posługiwać w urzędach, sądach, przychodniach, czy na poczcie, a od 1 września br. także w bankach, w tym w Banku Pekao S.A. Elektroniczny mDowód okazany w placówkach bankowych i partnerskich pozwoli na potwierdzenie tożsamości bez potrzeby posiadania przy sobie innych dokumentów tożsamości, w tym dowodu osobistego.
- Cieszymy się, że Bank Pekao, który staje się coraz bardziej cyfrowym bankiem, wchodzi w nową erę potwierdzania tożsamości mDowodem. To kolejny krok pozwalający na realizację potrzeb codziennego bankowania bez konieczności okazywania fizycznych dokumentów tożsamości jak dowód osobisty czy paszport – mówi Wojciech Werochowski, wiceprezes zarządu w Banku Pekao S.A. odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej. – Po weryfikacji tożsamości z elektronicznym mDowodem będzie można otworzyć w placówkach m.in. Konto Przekorzystne lub zlecić inne dyspozycje.
W jaki sposób klienci w Banku Pekao S.A. będą mogli potwierdzić tożsamość za pomocą mDowodu?
Aby zweryfikować tożsamość w banku i załatwić różne sprawy, należy przyjść ze smartfonem, w którym zainstalowana jest aplikacja mObywatel i aktywowany dokument mDowód, do placówki Banku Pekao lub partnerskiej. Z poziomu aplikacji będzie można na miejscu zeskanować wygenerowany przez pracownika kod QR i przekazać dane dokumentu do banku.
Po prawidłowej weryfikacji tożsamości klienta, bank otrzyma elektroniczne poświadczenie dokumentu i jego dane, a w aplikacji mObywatel zostanie wygenerowana informacja kiedy i komu zostały powierzone informacje z mDowodu.
Po wprowadzeniu mDowodu do systemów banku, zarówno w Pekao 24, jak i w PeoPay będzie on widoczny obok innych dokumentów tożsamości. mDowód jest ważny 5 lat i trzeba będzie go aktualizować po upływie terminu ważności na takich samych zasadach jak inne dokumenty tożsamości.
- Postępująca cyfryzacja usług, również publicznych, niesie za sobą zmianę zachowań konsumenckich. Dziś płatności za pomocą telefonu czy zegarka są dla nas na porządku dziennym. Co więcej, wiele osób, głównie z młodego pokolenia, traktuje kartę płatniczą jako usługę dodatkową, trzymając ją w domu na wszelki wypadek, gdyby inne metody płatności zawiodły. Podobną transformację usług, jak bankowość przechodzi aktualnie administracja publiczna – mówi Błażej Szczecki, wiceprezes zarządu w Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Technologii i Operacji. – Udostępnienie mDowodu w aplikacji mObywatel to spełnienie oczekiwań osób, które większość spraw załatwiają mobilnie i nie czują potrzeby fizycznego posiadania przy sobie dowodu osobistego. Nasz bank również wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom, pozwalając na potwierdzenie tożsamości w oddziałach za pomocą mDowodu. Zależy nam na tym, aby każdy bankował tak, jak lubi - dodaje.
Wprowadzenie możliwości elektronicznego sprawdzenia tożsamości mDowodem w placówkach Banku Pekao, to kolejny krok w realizacji strategii IT banku „Odpowiedzialny Bank. Nowoczesne bankowanie” na lata 2021-2024. Zbliża bank do realizacji celu, aby większość funkcjonalności związanych ze sprzedażą i obsługą klientów odbywało się w kanałach cyfrowych.
Nowatorskie rozwiązania w bankowości elektronicznej Banku Pekao S.A. są dostrzegane i doceniane na rynku. Zostały nagrodzone m.in. w rankingu „Instytucja Roku” w kategorii „Najlepsza aplikacja mobilna”, „Najlepsza bankowość internetowa” oraz „Najlepszy zdalny proces otwarcia konta”. A aplikacja PeoPay została uznana za jedną z 15 najlepszych rozwiązań mobilnych na świecie według badania Digital Banking Maturity 2022, przeprowadzonego przez Deloitte.
Z informacjami dotyczącymi aplikacji mObywatel oraz z treścią ustawy można się zapoznać na stronach: mObywatel i akty prawne do ISAP-u (sejm.gov.pl).
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 288 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,5 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.