Bank Pekao od 3 listopada posiada tzw. jednolity paszport europejski, który pozwala na świadczenie usług bankowych transgranicznie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, bez otwierania oddziału. Pekao chce dzięki temu aktywniej wspierać klientów korporacyjnych działających poza granicami Polski i pozyskiwać nowych klientów w Europie.
– Bank Pekao już dziś należy do liderów we wspieraniu ekspansji zagranicznej firm np. w zakresie finansowania handlu. Dzięki paszportowi chcemy aktywnie pozyskiwać nowych zagranicznych klientów i partnerów, otwierając się na nowe rynki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na nowe możliwości i źródła wzrostu. A przy tym, będziemy mogli efektywniej wspierać polskie firmy prowadzące ekspansję zagraniczną – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.
W oparciu o swobodę świadczenia usług w ramach EOG, Bank Pekao nie musi uzyskiwać dodatkowych zezwoleń na świadczenie usług bez otwierania oddziałów, na terytoriach innych państw członkowskich EOG, o ile czynności nie są prowadzone regularnie lub na rzecz znaczącej liczby lokalnych klientów. Działalność transgraniczna to np.: pozyskanie klienta z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego.
Z wnioskiem do KNF o wykorzystanie paszportu wystąpił Pion Bankowości Korporacyjnej Banku Pekao. Uzyskany paszport otwiera drogę do prowadzenia działalności transgranicznej również w innych segmentach biznesowych.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 288 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,5 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.