Bank Pekao S.A. z sukcesem uplasował swoją pierwszą, międzynarodową emisję zielonych obligacji. Nieuprzywilejowane senioralne euroobligacje (Senior Non-Preferred) Banku Pekao mają wartość nominalną 500 mln euro, a termin ich wykupu przypada na listopad 2027 roku.
Euroobligacje są wyemitowane przez Bank Pekao w ramach programu emisji średnioterminowych euroobligacji EMTN o wartości 5 mld euro. Euroobligacje będą notowane na giełdzie w Luksemburgu oraz Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Papiery Banku Pekao wyceniono na 240 pkt bazowych ponad średnią stawkę swapową. Euroobligacje zostaną wyemitowane na okres 4 lat z możliwością ich wcześniejszego wykupu przez Bank po trzech latach od emisji.
– Za nami pierwsza, historyczna dla banku, zielona, międzynarodowa i benchmarkowa oraz co najważniejsze bardzo udana emisja Banku Pekao, uplasowana przy rekordowo niskiej marży 240 pb i bardzo dużym zainteresowaniu inwestorów – komentuje prezes Banku Pekao S.A. Leszek Skiba.
Subskrypcja na euroobligacje Banku Pekao odbywała się 16 listopada. Inwestorzy zgłosili popyt o wartości ponad 1,5 mld euro. Dług trafił do 110 podmiotów. Stopa redukcji wyniosła 66,77 proc.
Dla Banku Pekao była to pierwsza emisja w ramach uchwalonego programu euroobligacji. Na początku listopada bank opublikował Sustainable Finance Framework, dokument określający na jakie kategorie projektów trafią środki z zielonych lub zrównoważonych obligacji emitowanych przez bank.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 310 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,6 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem w Europie, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.