Bank Pekao w konsorcjum z PKO BP i BGK udzielił strategicznego finansowania w łącznej wysokości 170 mln euro na zakup floty nowych lokomotyw elektrycznych polskiej platformie leasingu lokomotyw OnTrain.
Finansowanie obejmuje kredyty denominowane w euro i złotych, pokrywające znaczną część całkowitej ceny zakupu lokomotyw. Ponadto OnTrain zabezpieczył kredyt przeznaczony na finansowanie podatku VAT związanego z nabyciem lokomotyw.
Większościowym właścicielem OnTrain jest Marguerite, paneuropejski inwestor instytucjonalny. Pozostali akcjonariusze to Griffin Capital Partners, prywatny inwestor oraz firma zarządzająca aktywami na rynku private equity i nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, Niemczech i innych wybranych krajach UE oraz WBW Invest, polska firma inwestycyjna działająca w sektorach: energii odnawialnej, transportu i logistyki, posiadająca duże doświadczenie w branży kolejowej, w szczególności w wynajmie taboru kolejowego.
– Z przyjemnością uczestniczymy w finansowaniu tak istotnego projektu jak modernizacja infrastruktury kolejowej, wspierającego wydajny i zrównoważony transport. Bank Pekao posiada zasoby i doświadczenie, aby zapewniać skuteczne i kompleksowe wsparcie tego rodzaju zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięć – mówi Dieter Lobnig, dyrektor Departamentu Bankowości Inwestycyjnej i Finansowania Nieruchomości w Banku Pekao.
Finansowanie wspiera zakup 50 lokomotyw elektrycznych, stawiając OnTrain w gronie liderów nowoczesnych rozwiązań leasingowych dla przewoźników kolejowych w Europie. Finansowana flota składa się z 40 lokomotyw wielosystemowych Alstom Traxx MS3 i 10 ciężkich lokomotyw elektrycznych Newag Dragon 2 LM.
OnTrain to utworzona w grudniu 2024 roku platforma leasingu lokomotyw, która będzie oferować operatorom kolejowym nowoczesne lokomotywy w modelu najmu krótko- lub długookresowego wraz z usługami utrzymania. Firma podpisała już umowy na dostawę maksymalnie 80 pojazdów.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 334 mld zł aktywów. Bank posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów w kraju. Należy do liderów bankowości korporacyjnej, a jego klientem jest co druga korporacja w Polsce. Zajmuje pierwszoplanową na rynku pozycję w zarządzaniu aktywami, działalności maklerskiej i private banking. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków w Europie). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat wypłacił akcjonariuszom łącznie blisko 20 mld zł.